Seminarium: Od przyjemności czytania do zmiany programowej w szkołach

Podczas seminarium zaproszeni goście odpowiedzą na wiele ciekawych pytań, np.: “Czytanie dla przyjemności” - czy można do niego zachęcić młodego człowieka? Jak to robić właściwie i skutecznie, by zobaczyć zmianę w postawie, sposobie myślenia i działania ucznia? Czy polska szkoła ma narzędzia oraz możliwości by propagować i wdrażać “czytanie dla przyjemności” wśród uczniów? A może to powinność jedynie rodziców?

Nasuwa się także pytanie, jak zacheca się uczniów do czytania za granicą i czy wprowadzone zmiany są trwałe i skuteczne? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? O czym nie zapomnieć wdrażając tę metodę w polskiej szkole? Czym jest “czytanie z przewodnikiem” i jak je wdrożyć w pracy szkolnej?

O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas wydarzenia, na któe zerdecznie Państwa zapraszamy.

O seminarium

"Od przyjemności czytania do zmiany programowej w szkołach"

8 listopada, godz. 10:00 - 13:00.

Podczas spotkania nasi eksperci i ekspertki pokażą:

• wyniki badań czytelnictwa wśród dzieci w Wielkiej Brytanii,
  • realne korzyści płynące z “czytania dla przyjemności” wśród polskich dzieci,
  • założenia oraz praktyczne sposoby wdrażania “czytania z przewodnikiem” w rodzimych placówkach edukacyjnych

Formuła wydarzenia i zapisy

Spotkanie odbędzie się w formule online na platformie ZOOM, a informacja wraz linkiem do wydarzenia zostanie przesłana na dzień przed wydarzeniem na maila wskazanego
w formularzu zgłoszeniowym.

FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia na seminarium przyjmujemy do 7 listopada 2024 r. do godz. 12.00.

Webinar zostanie nagrany i udostępniony na kanale YouTube Instytutu Badań Edukacyjnych.

Prelegenci

Maria Deskur - wydawca, ekspert upowszechniania czytania. Absolwentka UJ, Sorbony oraz Université Lumière w Lyonie. Współzałożycielka wydawnictwa Muchomor, współtwórczyni serii ‘Basia’ i ‘Czytam sobie’, wieloletnia dyrektor zarządzająca Książek Egmontu, współ fundatorka i prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Zwyciężczyni konkursu Zwyrtała 2019 na najlepszy pomysł na promocję czytelnictwa za akcję „Książka na receptę. Recepta na sukces”, autorka poradnika upowszechniania czytania „Supermoc książek”. Szefowa wydawnictwa Słowne i Kolekcji w Burda Media Polska. Prywatnie – mama czwórki dzieci, rowerzystka.

Alison David jest dyrektorem ds. badań konsumenckich w Farshore. Farshore publikuje przyjazne dzieciom książki dla wszystkich grup wiekowych, w tym książki obrazkowe i beletrystykę, wielokrotnie nagradzaną literaturę faktu - Red Shed, bestsellerowe lektury YA - Electric Monkey oraz wciągające książki o grach, telewizji i filmie dla dorosłych i całej rodziny publikowane przez Expanse. Farshore jest domem dla czołowych brytyjskich autorów i ilustratorów, w tym Michaela Morpurgo, Holly Jackson, Lemony'ego Snicketa, Julii Donaldson, Laury Ellen Anderson, Tahereh Mafi i B.B. Alstona; naszych ulubieńców, w tym Kubusia Puchatka, Mr. Men Little Miss i Tintina; oraz najgorętszych marek kultury popularnej, w tym Minecraft, Paw Patrol i Pokémon. Alison pracowała z badaniami jako twórca, analityk i użytkownik końcowy. Jej program badawczy w Farshore obejmuje badanie tego, co jest potrzebne, aby zainspirować dzieci do czytania. Jej przełomowe badania obejmują Print Matters, Print Matters More, The Reading Magic Project, Stories and Choices, The Lockdown Reading Club, Dads Reading i Storytime in School. Jest autorką książki Help Your Child Love Reading, która opiera się zarówno na jej badaniach, jak i doświadczeniach jako matki.

Monika Pochanke-Smith jest nauczycielem klas początkowych  w Szkole Amerykańskiej w Warszawie. Ukończyła Wydział Pedagogiczny na Uniwersytecie Warszawskim oraz wydział Pedagogiki Specjalnej na Queens College w Nowym Jorku. Przez wiele lat kształciła się na Wydziale Nauczycielskim w Columbia College w Nowym Jorku, a także brała udział w licznych kursach i seminariach w przedmiocie edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczania zintegrowanego czytania i pisania. Monika Smith jest wykładowcą na Wydziale Pedagogicznym UW gdzie uczy Literatury dla Dzieci na studiach podyplomowych dla nauczycieli języka angielskiego.

dr Joanna Dobkowska, polonistka, pedagog, kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Pracownik naukowy Zakładu Wczesnej Edukacji i Kształcenia Nauczycieli na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel i metodyk w szkole podstawowej. Członek zespołów badawczych w polskich i międzynarodowych projektach badawczych. Autorka programów nauczania, publikacji naukowych i metodycznych. Rzeczoznawca MEN w zakresie języka polskiego. Członek Zespołu Dydaktycznego Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk. Naukowo zajmuje się rozwojem kompetencji komunikacyjnej, a także edukacją międzykulturową i dwujęzycznością.

dr Kinga Białek - polonistka i hebraistka, z pracą w szkole związana od 2007 roku. Od 2015 roku pracuje w Szkole Edukacji PAFW i UW jako dydaktyczka literatury i języka polskiego oraz tutorka. Badaczka kompetencji uczniów i uczennic, szczególnie w zakresie rozumienia czytanych tekstów. Interesuje ją wszystko, co jest związane z nowoczesną, efektywną i wartościową dydaktyką języka polskiego, szczególnie rozwijanie kompetencji czytelniczych. Angażuje się w projekty związane z podnoszeniem jakości kształcenia nauczycieli. Autorka książki „Czytanie tekstów argumentacyjnych w szkole. Teoria i praktyka”. Koordynatorka projektu Krytyczne czytanie z SE.

Zapraszamy do obserwowania naszej strony i mediów społecznościowych.

Kolejne wydarzenia już wkrótce!