Wysłuchanie publiczne w sprawie profilu absolwenta już za nami!

Wystąpienia, komentarze, opinie zebrane podczas wysłuchania publicznego oraz wnioski z wysłuchania zostaną wykorzystane w dalszych pracach zespołu ekspertów Instytutu Badań Edukacyjnych przy opracowaniu profilu absolwenta.

Przedmiotem wysłuchania był portret ucznia rozpoczynającego i kończącego naukę w szkole podstawowej, czyli co powinno wiedzieć, umieć, do czego powinno być gotowe dziecko:

• na koniec przedszkola?
  • na koniec VIII klasy?

Organizatorem spotkania był  Instytut Badań Edukacyjnych. Wydarzenie odbyło się w formule on-line, 28 czerwca 2024 roku w godzinach 10:00 - 12:10. Spotkanie uzupełniał dostępny na stronie projektu formularz kontaktowy, gdzie po zamkniętej rekrutacji na wydarzenie dalej można było zgłaszać uwagi i komentarze dotyczące tematu wysłuchania i całego projektu.

Celem organizatorów spotkania było usłyszenie głosu nauczycieli, uczniów, rodziców, dyrektorów, społeczników, aktywistów edukacyjnych i edukatorów na temat celu edukacji, a więc listy kompetencji, w które powinno być wyposażone dziecko na koniec przedszkola i to kończące szkołę podstawową, by móc poradzić sobie z wyzwaniami współczesnego, zmieniającego się świata.

Udział w Wysłuchaniu był otwarty dla wszystkich osób, które zgłosiły się i wypełniły formularze zgłoszeniowe na stronie projektu.

Do udziału w wysłuchaniu zgłosiło się 38 mówców i 162 słuchaczy, którzy wzięli udział w wydarzeniu na platformie ZOOM. Mówcy i mówczynie zostali poproszeni do przygotowania wypowiedzi nie dłuższych, niż 3 minuty, a podczas rundy uzupełniającej wypowiedzi te mogły zostać uzupełnione trwającymi 1,5 minuty wypowiedziami dodatkowymi.

Ostatecznie głos w wysłuchaniu zabrało 29 osób w rundzie zasadniczej oraz 3 osoby w rundzie uzupełniającej.

Lista zarejestrowanych osób jako mówca/ mówczyni oraz zapis merytorycznych wypowiedzi zawiera dokument: Wysłuchanie publiczne w sprawie Profilu Absolwenta - podsumowanie wydarzenia on-line z 28 czerwca 2024 r.

Nagranie wysłuchania zostało zarejestrowane i udostępnione na platformie YouTube. Zachęcamy do obejrzenia nagrania.

Instytutowi Badań Edukacyjnych, któremu Ministerstwo Edukacji Narodowej zleciło opracowanie profilu, bardzo zależy na tym, aby przyszłe profile absolwenta oprzeć o dane i wyniki badań, ale także skonfrontować z potrzebami wszystkich osób zaangażowanych w wychowanie, edukację i oświatę w Polsce. Dziękujemy wszystkim za udział w Wysłuchaniu.