Jak zbudować zaufanie do mikropoświadczeń cyfrowych?

Cyfrowe mikropoświadczenia zdobywają świat – szacuje się, że wydano ich już nawet 300 milionów. Dużym wyzwaniem pozostaje jednak kwestia jakości i zaufania. Sytuację może zmienić model tworzony przez IBE PIB.

Bez jasnych standardów i weryfikacji wartości kompetencji, mikropoświadczenia tracą na wiarygodności. W odpowiedzi na te wyzwania Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy buduje własny, wysokojakościowy model mikropoświadczeń w Polsce.

Mikropoświadczenia funkcjonują dziś głównie w systemie zdecentralizowanym – każdy może stworzyć własną odznakę, niekoniecznie według jednolitych zasad. To sprzyja innowacyjności, ale rodzi też problemy: brak przejrzystości, trudność w ocenie wartości odznaki przez pracodawców i ryzyko nadużyć.

Przyszłość edukacji to mikropoświadczenia

Model tworzony w IBE-PIB stawia na jakość, przejrzystość i standaryzację. Każde poświadczenie będzie dokładnie opisane, weryfikowane i zgodne z wypracowanym standardem opartym na efektach uczenia się. Weryfikacja wystawców stanie się obowiązkowym elementem procesu. Dzięki temu mikropoświadczenia będą bardziej czytelne dla rynku pracy, budując realne zaufanie pracodawców i użytkowników.

Staramy się stworzyć rozwiązanie centralne, które przekona wszystkich wydawców poświadczeń cyfrowych w Polsce, że tzw. "droga jakości" wymaga pracy, ale nie jest wcale taka trudna. Zapewnimy to, m.in. oferując całemu rynkowi gotowe i – co niemniej ważne – dostępne bezpłatnie standardy oraz katalog mikropoświadczeń, gdzie każdy z nich będzie mógł dołączyć swoje – uprzednio zweryfikowane – propozycje – mówi Michał Nowakowski, lider projektu “Mikropoświadczenia – pilotaż nowego rozwiązania wspierającego uczenie się przez całe życie”, który jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS).

Celem projektu nie jest ograniczanie rozwoju rynku komercyjnego, ale jego wsparcie poprzez oferowanie gotowych, bezpłatnych standardów i katalogu odznak cyfrowych. Kluczowe jest połączenie elastyczności podejścia zdecentralizowanego z przejrzystością wymaganą przez rynek pracy.

Mikropoświadczenia cyfrowe to przyszłość edukacji i kariery zawodowej. Jednak ich prawdziwa wartość ujawni się tylko wtedy, gdy będą wiarygodne, zrozumiałe i zgodne z potrzebami gospodarki. Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy właśnie nad tym intensywnie pracuje.

Więcej informacji o mikropoświadczeniach można znaleźć na stronie projektu.

Kalendarz wydarzeń

kwietnia   2025
Pon Wt Śr Cz Pt Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

NASZE BADANIA