Wydarzenie zgromadziło ekspertów od nauczania i oceniania, dyrektorów, nauczycieli, którzy podczas prelekcji, dyskusji i rozmów omawiali kwestię oceniania w polskiej szkole.
Seminarium metodyczno-naukowe "Ocenianie dla rozwoju – założenia, wyzwania, instrumenty wsparcia" w Poznaniu odbyło się 31 marca w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Wydarzenie zorganizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu skierowane było do dyrektorów szkół oraz pracowników systemu oświaty z obszaru województwa wielkopolskiego.
Spotkanie miało na celu przekazanie informacji na temat założeń i praktyki oceniania wspierającego uczenie się oraz rozwój uczniów i uczennic, ujęcia tematyki oceniania z perspektywy psychologii edukacyjnej, a także kluczowych dla szkoły wyzwań w tym obszarze.
W specjalnym nagraniu skierowanym do uczestników, Sekretarz Stanu w MEN, Joanna Mucha podkreśliła kluczową rolę właściwego oceniania jako narzędzia wspierającego rozwój uczniów oraz potrzebę stosowania nowoczesnych metod dydaktycznych w edukacji.
W otwarciu wydarzenia uczestniczyli także Izabela Liebert-Jędroszkowiak, Wielkopolska Wicekurator Oświaty oraz dr Tomasz Gajderowicz, zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych.
Jak ocenianie wiąże się z motywacją? Wyniki badań i profil absolwenta
Dr Gajderowicz w wystąpieniu "Jak oceniać, żeby skutecznie uczyć i motywować?" przywołał wyniki Badania PISA 2022, które pokazują, że polscy nastolatkowie nie są zmotywowani do nauki.Szukając odpowiedzi na pytanie, jak ocenianie wiąże się z motywacją, zastępca dyrektora IBE PIB wskazywał na to, że obecnie ocenianie wywołuje w polskich uczniach lęk, brak poczucia przynależności i poczucie ciągłego porównywania.
Opracowywana przez IBE PIB reforma edukacji ma na celu m.in. zmianę podejścia do oceniania, aby uczniowie mieli świadomość, że nie uczą się dla ocen tylko po to, aby zyskać nową wiedzę i umiejętności. Punktem wyjścia do proponowanych zmian jest stworzony przez ekspertów IBE PIB profilu absolwenta i absolwentki, w którym nacisk położony jest na rozwijanie u ucznia trzech głównych elementów: kompetencje fundamentalne, przekrojowe oraz sprawczość.
Ocenianie dla rozwoju - prelekcje i panel dyskusyjny
Wystąpienie eksperckie "Ocenianie z perspektywy psychologii edukacyjnej" zaprezentował dr Tomasz Knopik, kierownik merytoryczny projektu Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży
Dr Aneta Wojciechowska, ekspert kluczowy ds. pakietów diagnostycznych w projekcie Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży wygłosiła wykład "Ocenianie dla rozwoju: od założeń do praktyki"
Produkty wypracowane w projektach IBE PIB podczas części "Wsparcie nauczycieli w zakresie oceniania dla rozwoju" omówili:
- dr Beata Papuda-Dolińska, liderka projektu Szkoła dostępna dla wszystkich,
- Karolina Malinowska, Liderka projektu i Tomasz Kasprzak, zastępca liderki projektu Kariera bez barier,
- Katarzyna Mykowska, liderka projektu Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży
- Ewa Nosowicz, Główna ekspertka ds. szkoleń w projekcie Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży.
W ostatniej części wydarzenia głos zabrali eksperci i praktycy edykacyjni w panelu dyskusyjnym "Jak oceniać, by motywować uczniów do rozwoju?".
Moderatorka: Aleksandra Rodzewicz, IBE – Państwowy Instytut Badawczy
Uczestnicy:
- Prof. UAM dr hab. Sylwia Jaskulska, Prodziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Agata Dawidowska – Rzeczniczka Praw Uczniowskich w Poznaniu
- Sylwia Żmijewska-Kwiręg – dyrektorka programowa w Centrum Edukacji Obywatelskiej
- Łukasz Koss – dyrektor Zespołu Szkół w Jezierzycach
- Paweł Biedny – nauczyciel konsultant ds. pedagogicznych w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu
Seminarium odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych - Państwowy Instytut Badawczy pn.: “Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie