flaga RPTekst łatwy do czytania

Rada o podstawach programowych i egzaminach zewnętrznych

Rada o podstawach programowych i egzaminach zewnętrznych

Szóste spotkanie Rady ds. monitorowania wdrażania reformy oświaty, które odbyło się 4 lipca, dotyczyło sprawozdania z prac nad podstawami programowymi oraz kierunków zmian w systemie egzaminów zewnętrznych.
IBE PIB na Międzynarodowej Konferencji Badawczej IEA

IBE PIB na Międzynarodowej Konferencji Badawczej IEA

Eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego przedstawili wnioski z badań międzynarodowych podczas konferencji organizowanej przez IEA (International Association for the Evaluation of Educational Achievement...

Mikropoświadczenia to przyszłość. Przyszłość, która już się zaczęła

Mikropoświadczenia to przyszłość. Przyszłość, która już się zaczęła

Mikropoświadczenia – to słowo przez dwa dni konferencji Warsaw Microcredentials Summit 2025wybrzmiewało nieustannie. Wypowiadane w różnych językach, pojawiało się w licznych, nierzadko zaskakujących kontekstach, podkreślając jego wagę i...

Konkurs MEN na studia podyplomowe dla przyszłych nauczycieli zawodów

Konkurs MEN na studia podyplomowe dla przyszłych nauczycieli zawodów

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na organizację studiów podyplomowych przygotowujących do pracy nauczyciela w kształceniu zawodowym. To szansa na zdobycie nowych kwalifikacji i praktycznego doświadczenia.

Pogłębiona diagnoza niskich kompetencji i niskiego poziomu wykształcenia Polaków, jak również wielkości populacji oraz cech osób młodych bez pracy i nieuczących się (tzw. NEET) jest efektem zrealizowanych przez IBE działań w ramach projektu „Wzmacnianie polityki opartej na faktach na rzecz poprawy umiejętności podstawowych osób dorosłych”, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Celem opracowań jest:

  • przedstawienie pogłębionej analizy wykluczenia edukacyjnego,
  • powiązania wykluczenia edukacyjnego z aktywnością w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego, w tym w obszarze: rynku pracy, uczenia się przez całe życie, korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, wykluczenia społecznego
  • przygotowanie rekomendacji dla działań na rzecz wsparcia rozwoju kompetencji wśród osób o najniższych kompetencjach i niskim wykształceniu.


W raportach wykorzystano dane w okresie od 2008 do 2014 roku w ramach:

  • Międzynarodowego Badania Kompetencji Osób Dorosłych (PIAAC)
  • Badania postPIAAC
  • Badania Uwarunkowania decyzji edukacyjnych (IBE)
  • Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (GUS)
  • Badania Kształcenia dorosłych (GUS)


Polacy z niskimi kompetencjami - raport analityczny
Polacy z niskimi kompetencjami - rekomendacje dla polityki


Seminarium 17 grudnia 2015 r.

 

Seminarium 20 listopada 2015r.


W ramach prac nad projektem zorganizowano seminaria: 20 listopada i 17 grudnia, wzięli w nich udział poza ekspertami IBE przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Cyfryzacji, Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych, Instytutu Badań Strukturalnych.