Blisko 80 osób wzięło udział w konferencji poświęconej wynikom badania PISA 2018, która odbyła 14 stycznia br. się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska akademickiego, badacze społeczni, nauczyciele, osoby zainteresowane polską oświatą. W konferencji udział wziął także minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
W trakcie obrad zaprezentowano wyniki ostatniej edycji badania PISA, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji Polski wśród innych krajów. Instytut Badań Edukacyjnych reprezentowało dwoje badaczy: dr hab. Jacek Haman wygłosił referat dotyczący metodologii PISA, z kolei Wioleta Dobosz-Leszczyńska omówiła wyniki badania w zakresie umiejętności rozumienia tekstu pisanego polskich uczniów. Uczestnicy wysłuchali także referatów Agnieszki Sułowskiej o wynikach z zakresu umiejętności matematycznych oraz Krzysztofa Spalika, który mówił o rozumowaniu w naukach przyrodniczych.
Konferencję zorganizowały: Instytut Problemów Współczesnej Cywilizacji im. Marka Dietricha (IPWC), Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
PISA – Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów
Badanie PISA pokazuje poziom i zróżnicowanie umiejętności piętnastolatków, które rozwijane są w trakcie edukacji szkolnej, jak i poza szkołą. W każdej edycji badania nacisk położony jest na jedną spośród trzech dziedzin: rozumowanie matematyczne, rozumienie czytanego tekstu lub rozumowanie w naukach przyrodniczych. W badaniu PISA 2018 dziedziną wiodącą było rozumienie czytanego tekstu.
W 2018 r. w badaniu uczestniczyło 79 krajów i regionów, a liczba przebadanych uczniów przekroczyła 660 tys. Polskę reprezentowało 5653 młodych Polaków z 227 szkół. Polscy uczniowie w rozumowaniu matematycznym wyprzedzają w Unii Europejskiej wszystkich poza młodymi Estończykami. W rozumieniu tekstu polska młodzież zajmuje 4. miejsce wśród krajów Unii, a w rozumowaniu w naukach przyrodniczych jest na 3. pozycji. We wszystkich trzech obszarach objętych badaniem wyniki polskich uczniów są powyżej średniej dla krajów OECD i lokują ich w światowej czołówce. Najlepsze wyniki w badaniu osiągnęli uczniowie z 4 regionów Chin, Hongkongu, Singapuru i Makao.