Sieć ma zajmować się aktualnymi tematami polskiej edukacji. Na pierwszym spotkaniu, które zorganizowaliśmy 26 stycznia w Warszawie, rozmawialiśmy o znaczeniu wyższego wykształcenia we współczesnym świecie.
Interdyscyplinarna sieć badawcza ma na celu gromadzenie przedstawicieli środowisk naukowych z różnych dyscyplin. Chcemy, aby IBE pełnił funkcję hubu naukowego. Ośrodka naukowego, który gromadzi wiedzę z różnych środowisk i miejsc, integruje ją i przetwarza. Następnie przekaże ją przede wszystkim do instytucji odpowiedzialnych za prowadzenie polityki edukacyjnej w Polsce – powiedział dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych dr Piotr Stankiewicz.
Pierwsze seminarium w ramach działalności interdyscyplinarnej sieci badawczej dotyczyło znaczenia wyższego wykształcenia we współczesnym świecie. Nie chcemy mówić tylko o strukturach uniwersyteckich albo o nauce jako elemencie funkcjonowania szkół wyższych. Chcemy mówić o znaczeniu szeroko rozumianego wykształcenia wyższego – wyjaśniał zastępca dyrektora ds. badawczych i wdrożeń dr hab. Piotr Mikiewicz.
Dr Jolanta Buczek dodała, że IBE nie chce zamknąć się tylko i wyłącznie na problematyce związanej z finansowaniem edukacji wyższej. Nie chcielibyśmy się ograniczyć tylko do grona ekspertów-ekonomistów. Chcemy zidentyfikować skutki zmiany strumienia finansowania edukacji wyższej – zarówno ekonomiczne jak i społeczne, a być może też kulturowe – wyjaśniła.
Instytut Badań Edukacyjnych chce zorganizować w tym roku cztery spotkania dotyczące znaczenia wyższego wykształcenia we współczesny świecie. W przyszłym roku planowana jest konferencja, na której zostaną zaprezentowane efekty wypracowane na tegorocznych seminariach.
Galeria zdjęć: