Badacze IBE spotykają się z pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych na konferencjach regionalnych, by wspólnie rozmawiać o gotowości szkolnej dziecka, roli rodziców i współpracy poradni ze szkołami. Z siedmiu zaplanowanych konferencji odbyły się już cztery. 12 marca spotkanie w Poznaniu, potem w Gdańsku, Białymstoku oraz konferencja podsumowująca
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne są dla wielu rodziców pierwszym miejscem, w którym zjawiają się z trudnymi sprawami dotyczącymi ich dzieci. Nawet gdy dziecko rozwija się prawidłowo, chcą się w tym upewnić i rozwiać swoje wątpliwości. Zwłaszcza teraz, gdy tak wiele napięć narosło wokół posłania do szkół sześciolatków.
Dzięki pracownikom poradni dzieci i ich rodzice otrzymują fachową pomoc. Ale same poradnie czasem też potrzebują wsparcia. Instytut Badań Edukacyjnych wraz z MEN uruchomił cykl spotkań w regionach („Wsparcie procesu diagnozowania i opiniowania problemu gotowości szkolnej dzieci”), podczas których pracownicy i dyrektorzy poradni mogą porozmawiać o problemach w swojej pracy.
W trakcie konferencji ich uczestnicy dyskutują m.in. o zagadnieniach dotyczących gotowości szkolnej dziecka z uwzględnieniem nie tylko oceny jego zasobów, ale także oddziaływań rodziny, społeczności lokalnej i szkoły w momencie startu szkolnego. Taki szeroki kontekst jest konieczny, aby możliwe było zrozumienie, na czym polega problem, z jakim zgłaszają się do poradni rodzice, oraz opracowanie konkretnych zaleceń dla rodziny i szkoły. Na warsztatach poruszane są tematy związane ze współpracą poradni z władzami samorządowymi, dyrektorami przedszkoli i szkół podstawowych. Zwracano też uwagę na niewystarczające zasoby kadrowe i zbyt mało czasu, który należałoby poświęcić każdemu dziecku i jego rodzicom.
– Te spotkania dla nas są bezcenne – mówi prof. Anna Izabela Brzezińska kierująca Zespołem Wczesnej Edukacji IBE – Przekazujemy naszą wiedzę, dzielimy się nią, ale możemy też dowiedzieć się bezpośrednio od dyrektorów szkół i pracowników poradni, z jakimi problemami borykają się na co dzień. Mam nadzieję, że opracowane przez nas materiały, które uwzględniają uwagi zebrane w czasie pierwszych konferencji, będą dla nich praktyczną pomocą. Część z nich udostępniamy już na stronie projektu eduentuzjasci.pl. Przekażemy je też w formie papierowych broszur podczas konferencji podsumowującej ten cykl spotkań, która odbędzie się 10 kwietnia – zapowiada.
IBE na swojej stronie umieścił materiały nie tylko dla poradni i szkół, ale również dla rodziców. Można więc już pobrać: plakaty i ulotki o wspieraniu rozwoju 6-latka oraz broszury i prezentację, dotyczące diagnozy gotowości szkolnej