W poniedziałek (17 lutego) na Uniwersytecie Warszawskim ogłoszone zostaną wyniki badania "Monitorowanie losów absolwentów uczelni wyższych z wykorzystaniem danych administracyjnych ZUS". Zapraszamy!
• Jaki procent absolwentów UW znajduje pracę, ile średnio zarabiają
• Co i jak studiują ci, o których biją się pracodawcy
• Na co pracodawcy zwracają uwagę, przeglądając CV
INSTYTUT BADAŃ EDUKACYJNYCH zaprasza na konferencję, której tematem będą wyniki badania "Monitorowanie losów absolwentów uczelni wyższych z wykorzystaniem danych administracyjnych ZUS"
TERMIN: 17 lutego 2014 (poniedziałek), godz. 10:30-16.00
MIEJSCE: Uniwersytet Warszawski, Audytorium Starej Biblioteki UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa
Konferencję zainaugurują wystąpienia:
Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dr. hab. Marcina Pałysa, prof. UW oraz Dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych dr. hab. Michała Federowicza. Wprowadzenie i podsumowanie debaty wygłosi prof. dr hab. Jarosław Górniak.
Szkoły wyższe, na mocy ustawy, mają obowiązek badać, losy absolwentów na rynku pracy. Badanie IBE przeprowadzone przez Uniwersytet Warszawski pozwoliło wypracować dobre narzędzia do prowadzenia takiego monitoringu, z których będą mogły skorzystać inne uczelnie.
Badanie losów absolwentów UW pozwoliło zobaczyć, jak radzą sobie na rynku pracy po opuszczeniu uczelni. Dzięki analizie danych testowych z rejestrów oraz badaniom podłużnym i badaniom jakościowym władze uczelni otrzymały kompleksową informację, pozwalającą na pogłębioną ocenę trajektorii zawodowych i edukacyjnych. Oprócz podstawowych danych m.in. o tym, jaki procent absolwentów znajduje pracę, sprawdzono też np. że nie tylko wybór określonych kierunków ma wpływ na sukces zawodowy, ale również to, w jaki sposób studenci podchodzą do swojej kariery edukacyjnej na uczelni.
Istotne okazały się także badania jakościowe, wykonane m.in. wśród pracodawców. Dzięki nim wiadomo, w jakim stopniu kształcenie na uczelni odpowiada na to, czego oczekują od przyszłych pracowników.