Rodzice i dzieci skorzystają z projektu "Szkoła dostępna dla wszystkich"

"W naszym projekcie pracujemy nad wstępną ofertą wsparcia metodycznego i narzędziowego głównie dla nauczycieli specjalistów, ale również innych nauczycieli oraz dyrektorów. Końcowymi odbiorcami tych działań będą dzieci, uczniowie i ich rodzice" - wyjaśnia dr Beata Papuda-Dolińska, koordynatorka projektu “Szkoła dostępna dla wszystkich” w Instytucie Badań Edukacyjnych.

Instytut Badań Edukacyjnych, UNICEF oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy  z uczelniami i organizacjami pozarządowymi realizują projekt "Szkoła dostępna dla wszystkich" (Accesssible School for All). Głównym celem inicjatywy jest podniesienie kompetencji nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów, terapeutów pedagogicznych) w zakresie udzielania adekwatnego do potrzeb wsparcia dla wszystkich grup odbiorców (dzieci, uczniów, rodziców, nauczycieli). 

Projekt „Szkoła dostępna dla wszystkich” to ważna i potrzebna inicjatywa, ponieważ odpowiada na rosnące zróżnicowanie grup dzieci i uczniów w ogólnodostępnych przedszkolach i szkołach. To zróżnicowanie zmienia się i komplikuje, gdy dodatkowe potrzeby wynikają z  doświadczenia migracji, traumy wojennej, stresu związanego z nieznajomością języka polskiego. Takie sytuacje to wyzwania dla nauczycieli specjalistów, których - według standardu wprowadzonego przez MEiN – w ostatnim czasie przybyło w polskich szkołach ogólnodostępnych ponad dwukrotnie - tłumaczy dr Beata Papuda-Dolińska, koordynatorka projektu "Szkoła dostępna dla wszystkich" w Instytucie Badań Edukacyjnych.

Zostaną przeprowadzone szkolenia, które wyposażą nauczycieli specjalistów w narzędzia pomocne w prowadzeniu zajęć integracyjnych oraz edukacyjno-specjalistycznych.

W naszym projekcie zajmujemy się wstępną ofertą wsparcia metodycznego i narzędziowego głównie dla nauczycieli specjalistów, ale również innych nauczycieli oraz dyrektorów. Jednak końcowymi odbiorcami będą dzieci i ich rodzice. Bo to oni uzyskają wysokiej jakości dydaktykę, troskę o harmonijny rozwój, bezpieczeństwo i dobrostan - dodaje.

Do udziału w projekcie zaproszonych zostanie 560 placówek edukacyjnych (szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno – pedagogicznych, placówek doskonalenia nauczycieli) oraz 1120 zatrudnionych w nich nauczycieli specjalistów. Dzięki udziałowi w projekcie zostaną przygotowani do pełnienia funkcji doradcy ds. dostępności uczenia.

W ramach projektu powstanie nowatorski system szkoleń przygotowujący nauczycieli specjalistów do roli doradców dostępności uczenia składa się z trzech etapów: e-learning, warsztaty online oraz interwencje w praktyce szkolnej. Część pierwsza odbywać się będzie na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. Każdy uczestnik będzie mógł obejrzeć 25 wideo - wykładów prowadzonych przez przedstawicieli uczelni oraz specjalistów w danym obszarze tematycznych. Oprócz filmu znajdą się tam również materiały do samokształcenia: scenariusze zajęć, studia przypadków, studia interwencji, poradniki oraz przewodniki - zdradza  dr Beata Papuda-Dolińska.

Więcej informacji o projekcie “Szkoła dostępna dla wszystkich” można znaleźć w zakładce projektowej oraz na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.



Kalendarz wydarzeń

Grudnia   2024
Pon Wt Śr Cz Pt Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

NASZE BADANIA