20 stycznia br. w Instytucie Badań Edukacyjnych odbyło się szkolenie z wykorzystania robotów Photon, przygotowane specjalnie dla edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości.
Podczas warsztatów edukatorzy poznali nie tylko podstawy z zakresu budowy robota oraz łączenia go z dedykowanymi aplikacjami, ale także programowania ścieżki robota, kodowania oraz sterowania robotem za pomocą gestów.
Dla niektórych edukatorów było to pierwsze spotkanie z robotami Photon. Inni mieli już okazję, aby poznać ich zalety, ponieważ już teraz roboty są elementem warsztatów prowadzonych przez ekipy regionalne w ośmiu województwach. Dzięki temu edukatorzy mogli wzajemnie wspierać się w poznawaniu funkcji robotów. Ponadto instruktor odpowiedział na wszystkie nurtujące ich pytania.
Już wkrótce roboty będą stałym elementem zajęć prowadzonych w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości w szkołach w całej Polsce. To wszystko dzięki naszemu partnerowi Photon Education, który oprócz robotów przekazał edukatorom dedykowany scenariusz zajęć dostosowany do potrzeb uczniów biorących udział w warsztatach.
Wsparciem w prowadzeniu zajęć będą także materiały dostępne na stronie partnera w zakładkach:
- Pierwsze kroki z robotem
- Podręcznik pracy z robotem
- Scenariusze zajęć oraz możliwość wymiany doświadczeń na dedykowanej grupie na Facebooku “Edukacja z prędkością Photona”
Jak edukatorzy ocenili warsztaty?
Szkolenie było profesjonalne przygotowane, poziom był wysoki - obejmował pierwsze włączenie oraz średnio-zaawansowane ćwiczenia, wykorzystanie Photonów przy aktywizacji grupy oraz użycie w nauce podstaw programowania. Warsztat spełniał w stu procentach potrzeby warsztatów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. - podsumował Pan Bartosz - koordynator projektu na województwo opolskie.
Szkolenie było super przygotowane. Dzięki niemu poczułem się jak dziecko! - mówił Pan Paweł edukator województwa opolskiego - Uczyliśmy się programować. Były też elementy grywalizacji, które możemy wykorzystać podczas prowadzonych zajęć.
Czym jest robot Photon?
Robot Photon to uniwersalne narzędzie dydaktyczne, które wspiera naukę podstawowych kompetencji i uatrakcyjnia przekazywanie wiedzy. Sprawdzi się świetnie na każdym etapie edukacji do prowadzenia dowolnych zajęć. Pracując z robotem, uczniowie rozwijają swoje umiejętności programistyczne, wdrażając w życie stworzone przez siebie programy. Dzięki temu uczniowie mogą zobaczyć efekty swojej pracy w praktyce, co rozbudza ich wrodzoną ciekawość i emocje, angażując ich jeszcze bardziej.
Czym są Mobilne Laboratoria Przyszłości?
Mobilne Laboratoria Przyszłości od września ubiegłego roku w sposób praktyczny wspierają uczniów i nauczycieli w wykorzystywaniu możliwości sprzętu zakupionego w ramach największego w Polsce projektu edukacyjno-technologicznego Laboratoria Przyszłości. MLP to 16 ekip edukatorów, którzy poruszają się po kraju specjalnie oznaczonymi busami i prowadzą bezpłatne zajęcia dla uczniów tych szkół podstawowych, które zgłosiły chęć udziału w warsztatach pokazowych.
Do końca 2022 roku busy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości odwiedziły 650 szkół, a warsztatach uczestniczyło niemal 40 tys. uczniów. W ramach zajęć uczestnicy poznają nowe technologie w praktyce.