W nowym roku szkolnym 2022/2023 nadal prowadzone będą kluczowe projekty MEiN. Przedłużony zostanie program "Laboratoria Przyszłości", pojawiły się nowe kierunki zawodowe oraz ruszy konkurs na powstanie Branżowych Centrów Umiejętności.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało szereg zmian, które zostaną wprowadzone, albo będą kontynuowane w roku szkolnym 2022/2023. Do 19 września szkoły niesamorządowe oraz szkoły polskie za granicą mogą zgłaszać wnioski w programie "Laboratoria Przyszłości". To największa w historii polskiej oświaty inwestycja w cyfryzację edukacji. Dzięki środkom z programu w szkołach w całej Polsce uczniowie mogą korzystać z drukarek 3D, mikrokontrolerów, robotów czy sprzętu do nagrań.
Kontynuacją programu jest uruchomienie „Mobilnych Laboratoriów Przyszłości”, czyli specjalnie wyposażonych busów, które będą odwiedzały szkoły we wszystkich województwach. Przeszkoleni edukatorzy będą prowadzić dla uczniów i nauczycieli zajęcia w formule warsztatowej.
Od roku szkolnego 2022/2023 szkoły mogą rozpocząć kształcenie w 6 nowych zawodach wprowadzonych w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy, tj.: monter konstrukcji targowo-wystawienniczych, technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego, technik izolacji przemysłowych, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik elektroautomatyk okrętowy oraz technik przemysłu jachtowego.
Planowane jest także ogłoszenie konkursu na utworzenie 120 branżowych centrów umiejętności (BCU) w latach 2022-2026.
Więcej informacji na stronie MEiN.