Instytut Badań Edukacyjnych w świecie nowoczesnej edukacji

Współpraca w ramach międzynarodowych projektów edukacyjnych, cyfrowe odznaki w formacie Open Badges oraz nieustanne rozwijanie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. IBE nie próżnuje i stawia na nowoczesne rozwiązania z pogranicza innowacyjnej edukacji i odpowiedzialnego biznesu.

Rok 2021 w Polsce jest rokiem szczególnym. Sytuacja związana z epidemią COVID-19 spowodowała ogromne zmiany w niemal wszystkich dziedzinach życia. Rynek pracy zmienia się w bardzo szybkim tempie. Wpływ na to ma wiele czynników - wciąż postępująca automatyzacja, cyfryzacja, zmiany konsumenckich nawyków. Pokazują to również badania.

Wspólny raport firmy edukacyjnej Pearson, eksperta z Oxford Martin School i fundacji Nesta ("Future of Skills. Employment in 2030"), wskazuje, że obecnie zaledwie 10 proc. osób pracuje w zawodzie, na który w najbliższych latach będzie rosło zapotrzebowanie. Z kolei 70 proc. nadal będzie pracować w dotychczasowych zawodach, ale one same się zmienią.

Raport wymienia również perspektywiczne branże w kontekście kolejnej dekady. Według jego autorów należy brać pod uwagę trendy, które będą się nasilać, oraz społeczne determinanty. Są to między innymi: idea zrównoważonego rozwoju, nowe technologie, globalizacja oraz zmiany, które doprowadzą do inwestycji w nowych branżach. Jak zatem wykorzystać trendy i zaadaptować je w tych trudnych okolicznościach, w których przyszło nam żyć?

ZSK, czyli innowacyjne rozwiązanie dla Polaków

Narzędziem, które w przyszłości pomoże w szybkich zmianach na rynku pracy, jest Zintegrowany System Kwalifikacji, rozwijany przez Instytut Badań Edukacyjnych. „System, oparty na ramach kwalifikacji, doskonale odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy w zakresie rozwoju i zapewnienia odpowiedniej jakości kwalifikacji kadr dla nowoczesnej gospodarki” – wyjaśnia Ireneusz Baranowski, zastępca dyrektora IBE ds. ZSK.

„Zintegrowany System Kwalifikacji znacznie ułatwia pracodawcy proces rekrutacji i obniża jej koszty dzięki możliwości łatwego rozpoznania faktycznych umiejętności potencjalnego pracownika. ‘Sercem’ systemu jest Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji, który gromadzi informacje o wszystkich kwalifikacjach włączonych do ZSK i zapewnia do nich dostęp każdemu Polakowi” – dodaje Baranowski. Dzięki temu każdy, kto chce sprawdzić swoje umiejętności, może to zrobić i w efekcie starać się o uzyskanie certyfikatu.

Obok rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji stawiamy na innowacyjne projekty edukacyjne. Zarówno w skali mikro-regionalnej (Opiekuję się – pracuję), poprzez krajowe po międzynarodowe projekty i badania. Korzystamy także z doświadczeń i rekomendacji wypracowanych w Instytucie Badań Edukacyjnych. Dlatego w niedalekiej przyszłości otworzymy Niepubliczną Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną EMKA, której zadaniem będzie kompleksowa pomoc dzieciom i młodzieży z zaburzeniami rozwoju językowego i specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dysleksja).

IBE i nowoczesne technologie, czyli Odznaka+ w Polsce

Przenieśmy się na chwilę w niedaleką przyszłość. Prosty sposób potwierdzania umiejętności, indywidualne ścieżki kariery i atrakcyjne cyfrowe dyplomy, które można przesłać jednym kliknięciem, a to wszystko w formacie unikalnego znaku cyfrowego. Nad tym właśnie pracuje Instytut Badań Edukacyjnych.

W systemie Odznaka+ każdy będzie mógł stworzyć swoje e-portfolio, z „wgranymi” dyplomami, do którego doda film z autoprezentacją, biogram, ewentualnie także wirtualny list motywacyjny. Dzięki temu, za pomocą jednego linku, będzie można w nowoczesnej formie szybko przesłać potencjalnemu pracodawcy, co się potrafi.

„To nasz wkład w rozwój społeczeństwa przyszłości i wprowadzenie ‘digitalizacji osiągnięć edukacyjno - zawodowych’ dla każdego polskiego pracownika. Aplikacja, nad którą pracuje IBE, powstanie w dwóch wersjach: webowej -  jako baza do tworzenia, wydawania oraz przechowywania odznak cyfrowych w formacie Open Badges 2.0 oraz jako aplikacja mobilna dla użytkowników indywidualnych dzięki której można szybko udostępnić swoje odznaki. W przyszłości powinno to z jednej strony usprawnić poszukiwanie pracy, a z drugiej strony ułatwić pracę działów HR i managerów" - wyjaśnia Michał Nowakowski, lider ZSK4 w Instytucie Badań Edukacyjnych.

Zresztą nowoczesne projekty Instytutu już znalazły potwierdzenie na polskim rynku. Podczas Forum Inteligentnego Rozwoju, które odbyło się w Toruniu w dniach 26-29 września br., przyznano prestiżowe nagrody. IBE zostało odznaczone Polską Nagrodą Innowacyjnego Rozwoju 2021 za rozwój ZSK, wspieranie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki, oraz aktywnego wpływania na inteligentny i zrównoważony rozwój.

IBE stawia na współpracę z IBM

Właśnie wsparcie dla kwalifikacji przyszłości w branżach innowacyjnych to jeden z głównych celów Instytutu. Na szczególną uwagę zasługuje projekt ZSK4, który promuje działania w zakresie elektromobilności, IT, morskiej energetyki wiatrowej, programowania robotów przemysłowych, czy dronów. IBE postawiło również na intensyfikację działań z IBM w ramach globalnego programu P-TECH. Został on stworzony aby zapewnić młodym ludziom wsparcie w rozwoju umiejętności naukowych, technicznych i zawodowych, potrzebnych w miejscach pracy XXI wieku.

Bo właśnie idea łączenia świata nowoczesnej edukacji oraz rynku pracy opartego na innowacyjnych technologiach to droga, którą chce podążać IBE.

Kalendarz wydarzeń

Listopada   2024
Pon Wt Śr Cz Pt Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

NASZE BADANIA