Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego

Minister Edukacji i Nauki ogłosił prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Prognoza została przygotowana w oparciu o dane zebrane i opracowane m.in. przez ekspertów Instytutu Badań Edukacyjnych.

 Celem prognozy jest wskazanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego w odniesieniu do potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy.

Prognoza jest podzielona na części krajową i wojewódzką oraz zawiera alfabetyczny wykaz zawodów, dla których – ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa – jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy. Ma ona na celu wspomaganie szkolnictwa branżowego. Tym samym może przyczynić się m.in. do spadku bezrobocia wśród absolwentów szkół kształcenia zawodowego w Polsce i wpłynie na lepsze dostosowanie oferty edukacyjnej.

Na liście zawodów ważnych dla rozwoju państwa znalazły się takie profesje jak m.in. automatyk, elektronik, elektryk, mechatronik, ale również np. technik transportu kolejowego czy technik programista.

W oparciu o prognozę jest dokonywane różnicowanie kwot ustalanych na uczniów objętych kształceniem zawodowym przy podziale części oświatowej subwencji ogólnej między poszczególne jednostki samorządu terytorialnego oraz zwiększenie wysokości kwoty dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika.

Treść prognozy wraz z listą zawodów szkolnictwa branżowego

NASZE BADANIA