Standardy zapewniają jakość i wiarygodność, a także pomagają budować system mikropoświadczeń w Polsce - to jedno z najważniejszych założeń spotkania Grupy Doradczej ds. Mikropoświadczeń, które odbyło się 27 września 2024 r. Członkowie Grupy pomagają ekspertom pracującym w projekcie IBE opracować wspomniane standardy tak, by gwarantowały one najwyższą jakość systemu mikropoświadczeń w naszym kraju.
Nie istnieje jeden, ogólnoświatowy standard stosowania mikropoświadczeń. W krajach, w których mikropoświadczenia już funkcjonują lub są rozwijane, w różny sposób się je projektuje, wydaje i w odmienny sposób zapewnia się ich wiarygodność. Różnice te wynikają z lokalnych kontekstów – różnic kulturowych, potrzeb użytkowników, specyfiki systemów edukacyjnych czy celów polityk publicznych. Tworząc standardy stosowania mikropoświadczeń w Polsce, przyglądamy się tym rozwiązaniom, aby inspirować się dobrymi praktykami, uczyć się na błędach oraz kształtować reguły, które będą dostosowane do potrzeb, celów i warunków, w jakich mikropoświadczenia mają wspierać osoby uczące się i rynek pracy w Polsce.
Właśnie temu fundamentalnemu zagadnieniu były poświęcone dwa ostatnie spotkania Grupy Doradczej ds. Mikropoświadczeń. Podczas wydarzenia, które odbyło się 27 września, zebrani wysłuchali prezentacji ekspertów IBE dotyczących zmian wprowadzonych w standardzie opisywania mikropoświadczeń po konsultacjach m.in. z członkami Grupy oraz uczestnikami pilotażu projektu.
Przedstawiono również tymczasowy model danych aplikacji Odznaka+, którego stworzenie było niemałym wyzwaniem.
Stanęliśmy przed wyzwaniem, jak zmieścić standard mikropoświadczenia w modelu danych Open Badges 2.1 i już na tak wczesnym etapie udostępnić go do testów w aplikacji Odznaka+. Zgodnie z pierwotnymi założeniami miało się to stać dopiero w lutym 2025 r. Nasze mikropoświadczenie jest o około 60 proc. obszerniejsze od odznak Open Badges, ponieważ wymaga m.in. zawarcia elementów zapewniających jakość. Podjęliśmy się niemożliwego i w ciągu zaledwie dwóch miesięcy stworzyliśmy tymczasowy model danych i, co najważniejsze, MVP (minimalnie opłacalny produkt) docelowego rozwiązania tak, aby zarówno wydawcy, jak i posiadacze już teraz mogli cieszyć się wygodą tworzenia klas, przyznawania i przeglądania mikropoświadczeń. Dzięki temu wdrożenie właściwego modelu danych w lutym 2025 r. będzie dla naszych użytkowników niezauważalne.
Istotną częścią spotkania było wystąpienie jednego z uczestników pilotażu, Bogusława Dębskiego z Polskiego Towarzystwa Informatycznego, który opowiedział o tym, jak w praktyce wyglądało projektowanie mikropoświadczeń zgodnych z opracowywanym w IBE standardem, czym zakończyła się pierwsza faza pilotażu projektu. Obecnie rusza druga faza, do której dołącza kilkanaście nowych podmiotów.
Innowacje społeczne umożliwiają pilotażowe zweryfikowanie, czy dane rozwiązanie działa w praktyce. Z niecierpliwością czekamy na rezultaty drugiego etapu pilotażu w projekcie, cieszy nas zainteresowanie mikropoświadczeniami wyrażane zarówno przez firmy prywatne, jak i uczelnie. Kilkanaście nowych podmiotów będzie mogło sprawdzić, które z zaproponowanych przez IBE narzędzi zapewniania wiarygodności i jakości mikropoświadczeń w Polsce, jest najlepsze i co także ważne - najbardziej efektywne kosztowo. Opinia użytkowników systemu jest kluczowa dla powodzenia realizacji tego projektu.
W spotkaniu wzięli udział następujący członkowie Grupy Doradczej:
- Bogusław Dębski, Sektorowa Rada ds. Kompetencji - Informatyka
- Michał Goszczyński, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Justyna John, Ministerstwo Cyfryzacji
- dr hab. Andrzej Kraśniewski, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich
- Małgorzata Lelińska, Konfederacja Lewiatan
- Agnieszka Majcher-Teleon, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Krzysztof Stradomski, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
- Dominika Tadla, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
- dr hab. Barbara Worek, Sektorowa Rada ds. Kompetencji - Usługi Rozwojowe