O standardach stosowania mikropoświadczeń

Standardy zapewniają jakość i wiarygodność, a także pomagają budować system mikropoświadczeń w Polsce - to jedno z najważniejszych założeń spotkania Grupy Doradczej ds. Mikropoświadczeń, które odbyło się 27 września 2024 r. Członkowie Grupy pomagają ekspertom pracującym w projekcie IBE opracować wspomniane standardy tak, by gwarantowały one najwyższą jakość systemu mikropoświadczeń w naszym kraju. 

Nie istnieje jeden, ogólnoświatowy standard stosowania mikropoświadczeń. W krajach, w których mikropoświadczenia już funkcjonują lub są rozwijane, w różny sposób się je projektuje, wydaje i w odmienny sposób zapewnia się ich wiarygodność. Różnice te wynikają z lokalnych kontekstów – różnic kulturowych, potrzeb użytkowników, specyfiki systemów edukacyjnych czy celów polityk publicznych. Tworząc standardy stosowania mikropoświadczeń w Polsce, przyglądamy się tym rozwiązaniom, aby inspirować się dobrymi praktykami, uczyć się na błędach oraz kształtować reguły, które będą dostosowane do potrzeb, celów i warunków, w jakich mikropoświadczenia mają wspierać osoby uczące się i rynek pracy w Polsce.

dr Wojciech Gola, ekspert ds. projektowania rozwiązań cyfrowych

Właśnie temu fundamentalnemu zagadnieniu były poświęcone dwa ostatnie spotkania Grupy Doradczej ds. Mikropoświadczeń. Podczas wydarzenia, które odbyło się 27 września, zebrani wysłuchali prezentacji ekspertów IBE dotyczących zmian wprowadzonych w standardzie opisywania mikropoświadczeń po konsultacjach m.in. z członkami Grupy oraz uczestnikami pilotażu projektu. 

Przedstawiono również tymczasowy model danych aplikacji Odznaka+, którego stworzenie było niemałym wyzwaniem.

Stanęliśmy przed wyzwaniem, jak zmieścić standard mikropoświadczenia w modelu danych Open Badges 2.1 i już na tak wczesnym etapie udostępnić go do testów w aplikacji Odznaka+. Zgodnie z pierwotnymi założeniami miało się to stać dopiero w lutym 2025 r. Nasze mikropoświadczenie jest o około 60 proc. obszerniejsze od odznak Open Badges, ponieważ wymaga m.in. zawarcia elementów zapewniających jakość. Podjęliśmy się niemożliwego i w ciągu zaledwie dwóch miesięcy stworzyliśmy tymczasowy model danych i, co najważniejsze, MVP (minimalnie opłacalny produkt) docelowego rozwiązania tak, aby zarówno wydawcy, jak i posiadacze już teraz mogli cieszyć się wygodą tworzenia klas, przyznawania i przeglądania mikropoświadczeń. Dzięki temu wdrożenie właściwego modelu danych w lutym 2025 r. będzie dla naszych użytkowników niezauważalne.

Grzegorz Tylek, ekspert ds. projektowania usług cyfrowych

Istotną częścią spotkania było wystąpienie jednego z uczestników pilotażu, Bogusława Dębskiego z Polskiego Towarzystwa Informatycznego, który opowiedział o tym, jak w praktyce wyglądało projektowanie mikropoświadczeń zgodnych z opracowywanym w IBE standardem, czym zakończyła się pierwsza faza pilotażu projektu. Obecnie rusza druga faza, do której dołącza kilkanaście nowych podmiotów.

Innowacje społeczne umożliwiają pilotażowe zweryfikowanie, czy dane rozwiązanie działa w praktyce. Z niecierpliwością czekamy na rezultaty drugiego etapu pilotażu w projekcie, cieszy nas zainteresowanie mikropoświadczeniami wyrażane zarówno przez firmy prywatne, jak i uczelnie. Kilkanaście nowych podmiotów będzie mogło sprawdzić, które z zaproponowanych przez IBE narzędzi zapewniania wiarygodności i jakości mikropoświadczeń w Polsce, jest najlepsze i co także ważne - najbardziej efektywne kosztowo. Opinia użytkowników systemu jest kluczowa dla powodzenia realizacji tego projektu.

Dominika Tadla z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

W spotkaniu wzięli udział następujący członkowie Grupy Doradczej:

  • Bogusław Dębski, Sektorowa Rada ds. Kompetencji - Informatyka
  • Michał Goszczyński, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Justyna John, Ministerstwo Cyfryzacji
  • dr hab. Andrzej Kraśniewski, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich
  • Małgorzata Lelińska, Konfederacja Lewiatan
  • Agnieszka Majcher-Teleon, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
  • Krzysztof Stradomski, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
  • Dominika Tadla, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
  • dr hab. Barbara Worek, Sektorowa Rada ds. Kompetencji - Usługi Rozwojowe

Kalendarz wydarzeń

NASZE BADANIA