Na uniwersytecie Aarhus w Kopenhadze trwa właśnie ósma międzynarodowa konferencja badawcza organizowana przez IEA, największą na świecie organizację zajmującą się mierzeniem osiągnięć szkolnych. W stolicy Danii Instytut Badań Edukacyjnych reprezentują eksperci z Zespołu Badań Międzynarodowych: Joanna Kaźmierczak oraz Krzysztof Bulkowski.
Konferencje badawcze IEA organizuje regularnie co 2 lata, począwszy od 2004 roku. Jak podają na swojej stronie, główne idee przyświecające temu cyklicznemu wydarzeniu to: promowanie otwartości na nowe podejścia do analizy danych, wskazywanie różnych możliwości wykorzystywania danych pozyskanych w badaniach oraz wspieranie roli jaką edukacja odgrywa w rozwoju poszczególnych krajów. Na dwudniowej konferencji w Kopenhadze prezentowane są wtórne analizy opublikowanych wcześniej wyników badań, a także wyniki dodatkowych badań przeprowadzonych w różnych krajach. Wydarzenie gromadzące ekspertów z całego świata to także idealna płaszczyzna do wymiany informacji i pomysłów dla naukowców pracujących z danymi pozyskiwanymi w badaniach prowadzonych przez IEA.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Mierzenia Osiągnięć Szkolnych
IEA (International Association for the Evaluation of Educational Achievement), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Mierzenia Osiągnięć Szkolnych to działająca od przeszło 50 lat niezależna sieć krajowych instytucji badawczych i rządowych agend. Organizacja ta prowadzi przekrojowe badania dotyczące osiągnięć w edukacji, w tym ponad 30 badań porównawczych pomiędzy różnymi krajami członkowskimi. Badania organizowane przez IEA dotyczą m.in. takich zagadnień jak matematyka, nauki przyrodnicze, czytanie, edukacja obywatelska, znajomość technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz kształcenie nauczycieli. Polskim partnerem Stowarzyszenia jest Instytut Badań Edukacyjnych, który uczestniczył w organizowanych przez IEA badaniach TIMSS oraz PIRLS.