Publikacja IBE: Racjonalne usprawnienia w edukacji. Poradnik dla nauczycieli i nauczycielek

W momencie, w którym wyczerpują się możliwości zapewnienia równych praw w dostępie do edukacji w oparciu o uniwersalnie zaplanowane działania (model UDL- projektowanie uniwersalne w edukacji), pojawia się konieczność wdrożenia racjonalnych usprawnień.

Poradnik "Racjonalne usprawnienia w edukacji. Poradnik dla nauczycieli i nauczycielek" to kolejna publikacja, w której eksperci IBE wyjaśniają, w jaki sposób poszerzyć dostępność edukacji. Tym razem ich uwaga skierowana jest na racjonalne usprawnienia dedykowane konkretnym typom zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych, w tym niepełnosprawności. Poradnik jest kontynuacją wcześniejszej publikacji „Projektowanie uniwersalne w edukacji. Poradnik dla nauczycieli i nauczycielek".

W momencie, w którym wyczerpują się możliwości zapewnienia równych praw w dostępie do edukacji w oparciu o uniwersalnie zaplanowane działania (model UDL), pojawia się konieczność wdrożenia racjonalnych usprawnień. Nauczyciel, znając swoją grupę, możliwości i potrzeby poszczególnych uczniów i uczennic, dostrzega potencjalne ryzyko wykluczenia osoby ze wspólnych działań. Przykładowo wie, że osoba z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim może mieć trudności w zrozumieniu tekstu lektury. Zamiast dostarczyć jej zupełnie inny tekst (który wyłączy konkretnego ucznia z pracy w zespole klasowym), przygotowuje wersję ETR (tekst łatwy do czytania i rozumienia, easy to read). Ten rodzaj usprawnienia daje szansę na dzielenie wspólnego pola uwagi, prowadzenie rozmowy w oparciu o te same wątki fabularne na poziomie całej klasy (w tym znaczeniu racjonalne usprawnienia pełnią funkcję integrującą, a także wspierającą rozwój kompetencji społecznych).

Poradnik "Racjonalne usprawnienia w edukacji. Poradnik dla nauczycieli i nauczycielek" do pobrania

Poradnik racjonalne usprawnienia w edukacji

 

Poradnik "Racjonalne usprawnienia w edukacji. Poradnik dla nauczycieli i nauczycielek":

  • przybliża ideę racjonalnych usprawnień
  • podaje przykłady najczęściej stosowanych usprawnień
  • szczegółowo omawia usprawnienia, które można stosować w przypadku konkretnych szczególnych potrzeb edukacyjnych.

 

Zachęcamy do lektury poradnika. Wszystkiego dostępnego!

 

Dr Magdalena Bełza-Gajdzica, ekspert kluczowy w IBE, prezentuje treści zawarte w poradniku:

 

Materiały zostały przygotowane w ramach projektu "Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży", finansowanego z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS).

#funduszeUE #FunduszeEuropejskie

Kalendarz wydarzeń

Grudnia   2024
Pon Wt Śr Cz Pt Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
There are no up-coming events

NASZE BADANIA