Kilkanaście busów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości od września 2022 r. przemierza cały kraj odwiedzając szkoły podstawowe i wspierając młodzież w odkrywaniu szkolnych supermocy i rozwijaniu kompetencji przyszłości. W związku z trwającymi wakacjami, edukatorzy poprowadzili w lipcu zajęcia także w innych placówkach, w tym w miejskich i gminnych domach kultury oraz w bibliotekach. Ponadto MLP wzięły udział w licznych wydarzeniach.
Kongresy i festyny
Mobilne Laboratoria Przyszłości wzięły udział w największym archeologiczno-technologicznym wydarzeniu tego lata – „XIX Jaćwieskim Festynie Archeologicznym” w Suwałkach. Nasi edukatorzy przygotowali całą gamę atrakcji. Najmłodsi mogli lepiej poznać dawne realia dzięki grze terenowej, warsztatom kreatywnym, a także możliwości wydruku na drukarce 3D własnych grotów włóczni Jaćwingów i innych atrybutów minionych czasów.
MLP pojawiły się także na I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą w Jachrance. Kongres gościł 500 uczestników, w tym nauczycieli i wykładowców, kierowników polskich placówek oświatowych za granicą oraz propagatorów polskiej kultury z 40 krajów.
Obozy harcerskie
Obóz w lesie nie musi oznaczać odcięcia od technologii! Przekonali się o tym druhowie, którzy wzięli udział w zajęciach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Aż 47 spotkań warsztatowych przeprowadzonych w lipcu odbyło się w ramach obozów Związku Harcerstwa Polskiego. Młodzi harcerze m.in. odkryli świat wirtualnej rzeczywistości, wcielili się w sportowców dzięki interaktywnej macie oraz poznali druk 3D.
Lato z Radiem
Warto pamiętać, że stale jesteśmy na trasie Lata z Radiem. Uczestnicy wydarzeń mogą odwiedzić stoisko Ministerstwa Edukacji i Nauki, gdzie czekają m.in. atrakcje przygotowane przez Mobilne Laboratoria Przyszłości. Na stoisku MLP dzieci i rodzice dowiedzą się jak wykorzystywać nowoczesne narzędzia edukacyjne – mikrokontrolery, roboty czy druk 3D. Będzie to ciekawa inspiracja do eksperymentowania z technologią.
Podsumowanie lipca 2023
W lipcu ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości przeprowadziły 121 spotkań warsztatowych, w których wzięło udział ponad 7 tys. uczestników w 83 miejscowościach:
- województwo dolnośląskie: Jelenia Góra, Świeradów-Zdrój
- województwo kujawsko-pomorskie: Koronowo
- województwo lubelskie: Biała Podlaska, Jeziorzany, Zamość, Puławy, Chełm, Hrubieszów, Ostrów Lubelski
- województwo lubuskie: Wschowa, Sulechów, Kostrzyn nad Odrą, Zielona Góra, Wygnańczyce
- województwo łódzkie: Dzietrzkowice, Łódź, Lubiaszów, Małecz
- województwo małopolskie: Krynica-Zdrój, Zubrzyca
- województwo mazowieckie: Jachranka, Warszawa
- województwo opolskie: Opole, Olesno
- województwo podkarpackie: Zaklików, Rymanów-Zdrój, Dwerniczek, Rzeszów, Kańczuga, Brzozów, Rudnik nad Sanem, Krosno, Czarna Góra, Brzostek, Sanok, Wola Michowa
- województwo podlaskie: Suwałki, Dąbrowa Białostocka, Filipów, Juchnowiec Kościelny, Białystok
- województwo pomorskie: Karwieńskie Błoto Drugie, Sokółka, Szklana Huta, Jantar, Potęgowo
- województwo śląskie: Pusta Kuźnica, Kuźnica, Zarzecze, Przyłubsko koło Siamoszyc, Lubliniec, Rybnik, Gajka, Jeleśnia, Kostkowice
- województwo świętokrzyskie: Końskie, Bliżyn, Starachowice, Biały Brzeg, Kielce
- województwo warmińsko-mazurskie: Gąski, Biskupiec, Warchały, Gietrzwałd, Bujaki, Przerwanki, Bałdy, Giżycko
- województwo wielkopolskie: Poznań, Śrem, Wolsztyn
- województwo zachodniopomorskie: Białogard, Pogorzelica, Karlino, Jarosławiec, Świętouść, Pleśna, Pobierowo, Tuczno, Mielno