flaga RPTekst łatwy do czytania

Konkurs Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Konkurs Ministerstwa Klimatu i Środowiska "Klimatyczny Człowiek Roku"

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło piątą edycję konkursu, w którym po raz kolejny chcą nagrodzić osoby, które w sposób nieszablonowy i innowacyjny działają na rzecz klimatu i środowiska oraz mają osiągnięcia w tym zakresie. Termin...

Rada o podstawach programowych i egzaminach zewnętrznych

Rada o podstawach programowych i egzaminach zewnętrznych

Szóste spotkanie Rady ds. monitorowania wdrażania reformy oświaty, które odbyło się 4 lipca, dotyczyło sprawozdania z prac nad podstawami programowymi oraz kierunków zmian w systemie egzaminów zewnętrznych.
IBE PIB na Międzynarodowej Konferencji Badawczej IEA

IBE PIB na Międzynarodowej Konferencji Badawczej IEA

Eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego przedstawili wnioski z badań międzynarodowych podczas konferencji organizowanej przez IEA (International Association for the Evaluation of Educational Achievement...

Mikropoświadczenia to przyszłość. Przyszłość, która już się zaczęła

Mikropoświadczenia to przyszłość. Przyszłość, która już się zaczęła

Mikropoświadczenia – to słowo przez dwa dni konferencji Warsaw Microcredentials Summit 2025wybrzmiewało nieustannie. Wypowiadane w różnych językach, pojawiało się w licznych, nierzadko zaskakujących kontekstach, podkreślając jego wagę i...

Nowy egzamin gimnazjalny to nie rewolucja, ale ważna zmiana. Instytut Badań Edukacyjnych chce pomagać w tej zmianie zarówno szkołom, jak i systemowi egzaminacyjnemu, ale przede wszystkim nauczycielom i uczniom. Temu właśnie ma służyć badanie „Diagnoza kompetencji gimnazjalistów” – powiedział Michał Federowicz, dyrektor IBE podczas „Śniadania edukacyjnego” 6 grudnia 2011 r.

 

W siedzibie Instytutu Badań Edukacyjnych odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Śniadania edukacyjne w IBE”. Tym razem było ono poświęcone badaniu „Diagnoza kompetencji gimnazjalistów” (DKG) oraz systemowi informatycznemu e-ocenianie. Uczestniczyli w nim, oprócz ekspertów IBE, dziennikarze i dyrektorzy dwóch Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych: warszawskiej – pani Anna Frenkiel oraz wrocławskiej – pan Wojciech Małecki.

Dyrektor Federowicz zaznaczył, że diagnoza, podobnie jak badanie diagnostyczne organizowane przez Centralną i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, jest pierwszym egzaminem sprawdzającym umiejętności wymagane przez nową podstawę programową. Pojawią się więc nowe typy zadań, z którymi nauczyciele nie zetknęli się jeszcze w swojej praktyce oceniania.

 

IBE równolegle z nauczycielami oceni testy pisane w ramach DKG. Zaplanowane są dwa spotkania, podczas których nauczyciele ze szkół biorących udział w badaniu będą mogli przedstawić wrażenia i opinie na temat zadań, a eksperci IBE opowiedzą, jakie umiejętności sprawdzały zadania, jak można je rozwiązać oraz jakie błędy najczęściej popełniali uczniowie. Owocem tych spotkań będą materiały dla nauczycieli wszystkich gimnazjów w kraju. Będą one gotowe na przełomie lutego i marca.

Jedną z ważniejszych zmian, jakie pojawią się na egzaminie gimnazjalnym, będzie nowy sposób oceniania zadania otwartego z języka polskiego, w którym uczeń ma udzielić dłuższej odpowiedzi pisemnej.  – Odchodzimy od tak nielubianego przez wielu klucza. Nie będzie już segmentowania zadania na czynności, za których wykonanie dostaje się punkty. Teraz będzie oceniania całość – ogólny zamysł i jego wykonanie – zapowiedział Michał Federowicz. – To jest element szerszego procesu – odejścia od testomanii, uczenia pod rozwiązywanie testów. Zadania w nowym egzaminie mają służyć do pobudzania w uczniu procesu myślowego – dodał.

DKG jest istotna również z innego powodu. To pierwszy egzamin, podczas którego na żywo zostanie testowany system informatyczny do e-oceniania „Scoris Assessor”. System ten powstaje w ramach projektu CKE „Przygotowanie systemu informatycznego do e-oceniania” i pozwoli na monitorowanie procesu oceniania, ułatwi pracę egzaminatorów oraz pomoże im w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. W listopadzie Komisja przeprowadziła pierwszy test systemu, podczas którego egzaminatorzy sprawdzali odpowiedzi i rozwiązania zadań pochodzące ze sprawdzianu szóstoklasisty, egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego, które odbyły się w 2010 r. – Diagnoza będzie pierwszym testem systemu w czasie rzeczywistym i od razu na zadaniach z zakresu nowej podstawy programowej – mówi dr Henryk Szaleniec, lider Pracowni Analiz Osiągnięć Uczniów IBE, który kieruje również realizowanym przez CKE projektem „Przygotowanie systemu informatycznego do e-oceniania”.

Wprowadzenie e-oceniania oznaczać będzie stopniowe przechodzenie od oceniania prac zapisanych na papierze do oceniania na ekranie komputera. Pozwoli też na bieżąco monitorować jakość oceniania, a przez to wzmocnić jego rzetelność. E-ocenianie ma także ułatwić egzaminatorom doskonalenie zawodowe i podnoszenie kwalifikacji w zakresie punktowanie rozwiązań zadań egzaminacyjnych. CKE zakłada, że pierwszy egzamin, który zostanie e-oceniony, odbędzie się w roku szkolnym 2012/2013.

Dziennikarze obecni na spotkaniu pytali, kiedy będą dostępne ogólnopolskie wyniki badania diagnostycznego. Wojciech Małecki, dyrektor OKE Wrocław, podkreślił, że nie będą one publikowane. – Diagnoza i badanie diagnostyczne nie służą do porównywania szkół, ale mają wskazać nauczycielom i uczniom, co uczniowie potrafią, a z czym jeszcze mają kłopoty – powiedział.  – System jest lojalny wobec uczniów – zapewnił – przez prawie trzy lata uczyli się tego, co teraz będzie sprawdzane. Informator z przykładowymi zadaniami jest na stronie CKE od sierpnia 2010 r. Próba jest potrzebna po pierwsze uczniom, by oswoili się z egzaminem, po drugie szkołom, bo egzamin 2012 r. ma nowy układ, z przerwą czasową w środku. Inne pytanie dotyczyło pojawiających się w mediach głosów, że szkoły obawiają się nowego egzaminu i że nie są do niego przygotowane. – Ani w Warszawie, ani w województwie nie dostrzegam wielkich emocji w związku z nowym egzaminem. Sądzę, że podobnie jest w całym kraju – odpowiedziała Anna Frenkiel, dyrektor OKE Warszawa.

Materiały dla prasy