O przyszłości ZSK rozmawialiśmy w Warszawie

Zintegrowany System Kwalifikacji to kwalifikacje dla każdego. Tymi słowami dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych, dr Piotr Stankiewicz otworzył naszą ogólnopolską konferencję, skierowaną do osób zainteresowanych rozwojem ZSK.

W wydarzeniu wzięła udział Anna Zalewska. Minister edukacji narodowej zwracała uwagę na szybko zmieniającą się rzeczywistość, w tym także dzieci, które wchodzą do systemu edukacji. To nie jest kwestia pokolenia. My już nie operujemy takim sformułowaniem w systemie edukacji. U nas co roku przychodzą inne dzieci i inaczej trzeba je uczyć – mówiła.

Dyrektor IBE ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji Bartosz Kęciek podkreślał, że większość najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów nie istniało 20 lat temu. Przemysł wytwórczy w ciągu najbliższych pięciu lat zmieni się bardziej niż przez ostatnie dwie dekady. Wiedza przekazywana uczniom dezaktualizuje już w trakcie procesu nauczania. W związku z tym nieuchronne jest większe zapotrzebowanie na kompetencje, potrzebne do budowy przemysłu, automatyzacji i robotyzacji – dodał Bartosz Kęciek.

W dalszej części konferencji eksperci ZSK Agnieszka Szymczak i Maciej Tauber opowiadali o możliwościach współpracy z IBE przy opisywaniu kwalifikacji. Natomiast Edyta Migałka Fundacji VCC oraz Piotr Marek z Instytutu Sportu mówili jakie mogą być efekty tej współpracy.

Warszawska konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym na temat kwalifikacji rynkowych. Uczestnicy rozmowy zastanawiali się czy są one konkurencją czy uzupełnieniem systemu kształcenia zawodowego.