Jak utrzymać zaangażowanie młodzieży w lekcję? Innowacyjne praktyki edukacyjne.

9 lutego odbyło się spotkanie upowszechniające rezultaty międzynarodowego projektu KEEP wraz z warsztatami praktycznymi: „Jak utrzymać zaangażowanie młodzieży w lekcję? Innowacyjne praktyki edukacyjne.” przygotowane i prowadzone przez dr Agnieszkę Dwojak-Matras, dr Katarzynę Kalinowską i dr Joannę Rabiegę-Wiśniewską.

36 nauczycieli szkół ponadpodstawowych, edukatorów i badaczy uczestniczyło w ponad 8 godzinnym spotkaniu, podczas którego:

  • zapoznali się głównymi celami i zadaniami projektu KEEP (patrz prezentacja, plik PDF)
  • mieli możliwość przyjrzenia się portretom nauczycieli (przedstawionych w postaci kolorowych 6-częściowych plakatów), którzy w okresie pandemii prowadzili nauczanie zdalne wykorzystując różne rozwiązania pedagogiczne i technologiczne.
  • skorzystali z konkretnych wskazówek zaproszonych nauczycielek, które zaprezentowały wypracowane przez siebie praktyki, motywujące uczniów do nauki i utrzymywania kontaktu podczas nauki na odległość.

W trakcie wydarzenia zaprezentowano szereg rozwiązań edukacyjnych, wypracowanych podczas zamknięcia szkół, a mających zastosowanie w codziennych praktykach szkolnych, możliwych do zastosowania podczas stacjonarnych zajęć.

P. Ewelina Poniedziałek przedstawiła wykorzystanie metody „Escape room” na lekcjach językowych.

P.Edyta Ejsmont opowiedziała o swoje przygodzie z tworzeniem kolekcji materiałów dedykowanych konkretnym lekturom i epokom literackim – Wakelet.

P.Dorota Feodorów zaprezentowała szereg przydatnych aplikacji dla nauczycieli fizyki i innych przedmiotów ścisłych, w tym narzędzie opracowane przez polskich naukowców: „ExplainEverything”.

Zaś p. Elżbieta Miterka wprowadziła uczestników w świat refleksji i pracy z wykorzystaniem kart metaforycznych.

W trakcie spotkania uczestnicy mogli również przyjrzeć się bliżej ww portretom nauczycieli, których plakaty były rozmieszczone w różnych miejscach sali konferencyjnej.

Po spotkaniu uczestnicy otrzymali imienne certyfikaty uczestnictwa w warsztatach w j. polskim i w j. francuskim, wystawione przez Pierre-Francois Mourier-  Dyrektora Głównego France Education international, organizacji przewodniczącej realizacji projektu KEEP.

Program konferencji dostępny tutaj.

Kalendarz wydarzeń

Lipca   2024
Pon Wt Śr Cz Pt Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

NASZE BADANIA