Oficjalne otwarcie hali Laboratoria Przyszłości CRPK!

9 marca br. w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja nowatorskiego projektu - Hali Laboratoria Przyszłości CRPK. Uczestniczący w wydarzeniu uczniowie, nauczyciele, a także dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w specjalnie przygotowanych warsztatach łączących tradycyjne rzemiosło, kulturę i nowoczesne technologie. 

Udział w wydarzeniu wzięli: 

  • Piotr Gliński - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki,
  • Szymon Giżyński - Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej.

Hala Laboratoria Przyszłości CRPK jest projektem realizowanym w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego - Laboratoria Przyszłości, prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami. Dzięki tej wyjątkowej – nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej – inwestycji w edukację, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt o wartości ponad 1 mld zł. Hala Laboratoria Przyszłości CRPK daje możliwość rozwoju kompetencji przyszłości wśród dzieci, młodzieży szkół ponadpodstawowych, kadry pedagogicznej i akademickiej oraz pasjonatów.

Idea Hali została oparta na tzw. kierunkach STEAM, które zakładają łączenie i przenikanie się najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Edukacja oparta o kierunki STEAM, realizowana w murach Hali, ma wspierać rozwój takich umiejętności, jak: kooperacja, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja. Dzięki precyzyjnie zaplanowanemu wyposażeniu, wsparciu ekspertów i podziale na sektory, uczestnicy będą mogli brać udział w różnych typach aktywności.

Zaawansowany druk 3D

Druk 3D to jeden z trendów przyszłości. W Hali Laboratoria Przyszłości CRPK będą przeprowadzane warsztaty zarówno z zaawansowanego druku 3D jak i druku przestrzennego. Uczestnicy nauczą się nie tylko obsługiwać drukarkę 3D, ale również tworzyć modele w programie TinkerCAD, które będą mogli wydrukować i zabrać ze sobą do domu.

Warsztaty FOTO

Zdjęcia to aktualnie jedna z najpopularniejszych form komunikacji oraz ekspresji wizualnej. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają najnowsze trendy w tworzeniu w tworzeniu zdjęć, zasady prawidłowego tworzenia kadrów, a także zapoznają się z najbardziej zaawansowanych sprzętem fotograficznym i jego możliwościami.

Warsztaty WIDEO

Krótkie wideo to obecnie najpopularniejsza forma wypowiedzi w social mediach, która zagościła również w kulturze. W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się nie tylko obsługi technicznej sprzętu, ale również zgłębią założenia story tellingu, by ich formaty wideo porywały widza i pozwalały wyrażać emocje. 

Warsztaty PODCASTÓW

Podcasty to w Polsce coraz popularniejsza forma ekspresji, która na świecie zyskała już wysoką pozycję wśród wartościowych form przekazu kulturowego. Profesjonalne studio nagrywania podcastów umożliwi uczestnikom warsztatów zapoznanie się zarówno z zasadami nagrywania, jak i montażu oraz edycji plików audio, na podstawie których będą tworzyć profesjonalne podcasty.

Warsztaty NIEOGRANICZONYCH MOŻLIWOŚCI

Zlokalizowana w hali Laboratoriów Przyszłości CRPK scena umożliwi prowadzenie warsztatów ze zróżnicowanych form kreatywnej ekspresji – od teatru po warsztaty wokalne. Kreatywność nie zna ograniczeń! Hala umożliwia także organizację spektakli, wystaw i festiwali, stając się ciekawą propozycją na kulturalnej mapie Warszawy. 

Ta nowoczesna przestrzeń została zaprojektowana i zbudowana z myślą o różnorodnych potrzebach dzieci, młodzieży i dorosłych, jednocześnie spełniając najwyższe standardy bezpieczeństwa i wygody jej użytkowników. W trakcie wydarzenia zaproszeni uczestnicy jako pierwsi będą mogli zapoznać się z wybranymi elementami z oferty Hali, by kreatywnie tworzyć, uczyć się, eksperymentować i rozwijać swoje umiejętności pod okiem specjalistów z różnych dziedzin. 9 marca uczestnicy wzięli udział w m.in. warsztatach z choreografem Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI, warsztatach kreatywnej obróbki drewna i metalu, czy programowaniu robotów Photon. Tworzyli obrazy przy pomocy długopisów 3D, mural, zapoznawali się z kulturą i sztuką w wirtualnej rzeczywistości, a także wzięli udział w zajęciach realizowanych przez Mobilne Laboratoria Przyszłości i warsztatach robotycznych przygotowanych przez Ligę robotów.

Hala Laboratoria Przyszłości CRPK w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych znajduje się przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie.