Drogi nauczycielu! Czym jest profil absolwenta?

Profil absolwenta jest opisem umiejętności każdego ucznia na koniec danego etapu edukacyjnego, niezbędnych do dalszego rozwoju edukacyjnego, osobistego i zawodowego.

Profil będzie zawierał kluczowe kompetencje, z którymi dziecko/uczeń ukończy edukację w przedszkolu, szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Optymalnie dobrany ich zestaw ma w przyszłości umożliwić Państwa uczniom i wychowankom osiągnięcie sukcesu w życiu zawodowym i osobistym.

Jak będą opracowane profile absolwenta?

Prace nad profilem absolwenta, zainicjowane w Instytucie Badań Edukacyjnych (IBE), prowadzone są w oparciu o badania naukowe, analizy, raporty i doświadczenia z wybranych krajów, będących liderami w obszarze edukacji. Zaplanowane działania są punktem wyjścia do wprowadzenia istotnych zmian w polskim systemie oświaty.

Ważne jest nas, aby w te prace zaangażować nauczycieli, dyrektorów szkół i środowisko edukacyjne i oświatowe, ponieważ bardzo zależy nam na budowaniu profili absolwentów w oparciu o Państwa doświadczenie, komentarze, opinie i wskazówki.

Ministerstwu Edukacji Narodowej i ekspertom IBE zależy na tym, aby Państwo - jako Nauczyciele - zaangażowali się w prace przy tworzeniu profili absolwenta w czasie spotkań, debat oraz szeroko prowadzonych konsultacji społecznych, w czasie których, każdy zainteresowany może zabrać głos i wyrazić swoje zdanie. Zgromadzone opinie Rodziców, Nauczycieli i szeroko pojętych środowisk edukacyjno-oświatowych będą wykorzystane przy wypracowaniu optymalnego zestawu umiejętności dzieci i uczniów kończących kolejne etapy kształcenia.

Ulotka do pobrania

Przeprowadzone analizy, badania i zebrane opinie opinie zostaną uwzględnione przy wypracowaniu rekomendacji/wytycznych do zmian w podstawach programowych, dzięki czemu będą one w większym stopniu odpowiadać potrzebom dzieci/uczniów i pozwolą sprostać wyzwaniom kompetencyjnym XXI wieku.

Pracujemy nad tym, by profil absolwenta był adekwatny do wyzwań XXI wieku. Wierzymy, że planując właściwy dobór kierunku edukacji, zaktualizowanie i dostosowanie podstaw programowych do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, będziemy mieć realny wpływ na kształtowanie młodego człowieka, który szybciej i z łatwością odnajdzie się we współczesnym świecie.

W jakie działania możecie się Państwo zaangażować?

Prowadzimy wiele różnorodnych działań w obszarach:

• komunikacji, którą prowadzimy z Państwem za pomocą naszej strony projektu, mediów społecznościowych,
  • edukacji, realizując szereg konferencji tematycznych stacjonarnych i online, webinarów z ekspertami,
  • współpracy i wymiany doświadczeń, zapraszających do konsultacji społecznych, konsultacji profili absolwentów,
  • współpracy eksperckiej przy współtworzeniu m.in.  podstaw programowych, recenzji profili i ekspertyz, itd.

Jakie zmiany w edukacji przyniesie profil absolwenta?

Skonsultowany z Państwem profil absolwenta edukacji przedszkolnej oraz ucznia kończącego VIII klasę szkoły podstawowej, pozwoli na dalsze prace, które przed nami i do którym będziemy Państwa zapraszać i angażować. Profil będzie podstawą do zmian w ramowych planach nauczania, podstawach programowych wszystkich przedmiotów, tak, aby szkoła mogła w pełni realizować swoje zadania wychowania, edukacji i opieki.

Zapraszamy: