Profil absolwenta stanowi kluczowy cel całego procesu edukacyjnego, określając umiejętności, które każdy uczeń powinien opanować, aby skutecznie funkcjonować w dzisiejszym świecie. To swoisty kompas, który wskazuje kierunek rozwoju osobistego i zawodowego.
Kim jest absolwent?
Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Najprostszą definicją, kim jest absolwent, jest pojęcie stosowane w statystyce publicznej przez Główny Urząd Statystyczny, którą znajdziemy w publikacji GUS (“Zasady metodyczne statystyki edukacji”, Warszawa, 1993), mianowicie: “Absolwent to osoba, która ukończyła klasę programowo najwyższą w danym typie szkoły i otrzymała świadectwo ukończenia tej szkoły - dotyczy absolwentów w szkołach objętych systemem oświaty”.
O absolwencie i jego profilu myślimy przede wszystkim w kategoriach absolwenta jakiegoś konkretnego kierunku studiów wyższych. Profil ten najczęściej jest szczegółowo opisany i zawiera: kompetencje ogólne, osobiste i komunikacyjne, przedmiotowe, stricte dopasowane do profilu i kierunku ukończonych studiów, umiejętności praktyczne oraz postawy i wartości, jakimi kieruje się absolwent w swoim życiu zawodowym i osobistym.
Jednak, żeby w ten sposób myśleć, żeby absolwent każdego etapu edukacyjnego mógł odnaleźć się na kolejnych etapach kształcenia, a potem dobrze radzić sobie w życiu zawodowym i na rynku pracy, musimy wypracować profile absolwentów na wszystkich etapach zaczynając od wychowania przedszkolnego.
Absolwenci przedszkola i szkoły podstawowej
Celem wychowania przedszkolnego jest zapewnienie dzieciom opieki, wspomaganie indywidualnego rozwoju, oraz przygotowanie ich do nauki w szkole. Kluczowe dla tego procesu jest osiągnięcie przez dzieci gotowości szkolnej, między innymi w takich obszarach jak: umiejętności społecznych i odporności emocjonalnej, umiejętności matematycznych i gotowości do nauki czytania i pisania, sprawności motorycznej i koordynacji wzrokowo-ruchowej, samodzielności, w tym umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych.
To pierwszy etap, któremu przygląda się, analizuje i bada zespół ekspertów i ekspertek z Instytutu Badań Edukacyjnych na zlecenie MEN w ramach dotacji celowej. Absolwenci wychowania przedszkolnego, wkraczając w nowy świat edukacji szkolnej muszą posiadać, jak najlepszy zestaw umiejętności, które pomogą im z sukcesem realizować się, kształcić i rozwijać w szkole.
Od kilku miesięcy trwają szczegółowe analizy oraz opracowywane są wstępne profile absolwentów również dla uczniów kształcących się w szkole podstawowej. Z wielką skrupulatnością przeglądane są ramowe plany nauczania, podstawy programowe, metody i formy pracy, sposoby oceniania oraz weryfikowania wiedzy i umiejętności.
Prace nad profilami absolwentów
Eksperci pracują nie tylko z ogromną bazą danych, badań, raportów, analiz systemów zagranicznych i polskimi rozwiązaniami edukacyjnymi, ale również w oparciu o opinie, komentarze i obserwacje, które gromadzone są za pomocą ankiet, wywiadów, rozmów z osobami najbardziej zainteresowanymi dobrem każdego dziecka w Polsce bez względu na wiek i typ szkoły.
Analizowane są głosy nauczycieli, rodziców, uczniów, instytucji i organizacji pozarządowych, wspierających i zaangażowanych w oświatę i edukację. Organizowane wysłuchania publiczne, kameralne i duże wydarzenia stacjonarne, i online, poruszające tematy, które są istotne dla zmian w systemie oświaty oraz konsultacje społeczne, które zweryfikują już wkrótce wypracowany przez zespół ekspercki, profil absolwenta polskiej szkoły.
Prace ekspertów i rekomendacje zmian pozwolą na wytyczenie ścieżki dla systemu edukacji, tak, aby kształcić uczniów przygotowanych do zmierzenia się z wyzwaniami XXI wieku.
Profil absolwenta to opis umiejętności każdego ucznia kończącego szkołę, niezbędnych do dalszego rozwoju osobistego i edukacyjnego dziecka, i ucznia. Nabycie tych umiejętności powinno stanowić cel procesu edukacyjnego osiągany we współpracy szkoły ze środowiskiem domowym przy uszanowaniu indywidualizmu każdego młodego człowieka.To wspólny fundament dalszego uczenia się i funkcjonowania w dynamicznym, współczesnym świecie.
Profil absolwenta
Profil absolwenta to mapa umiejętności, którą każdy uczeń powinien zdobyć na swojej edukacyjnej podróży. To zestaw kompetencji, który nie tylko integruje szkołę, nauczycieli i rodziców, ale także inspiruje do dalszego rozwoju. Współpraca między tymi grupami jest kluczowa, aby wypracować spójny i dostosowany do indywidualnych potrzeb profil absolwenta.
Profil absolwenta to odpowiedź na pytanie, kim ma być osoba kończąca dany etap edukacji. To zestaw jego najważniejszych umiejętności, przydatnych we współczesnym świecie. To zestaw umiejętności, który ma integrować i inspirować szkołę, nauczycieli, rodziców, dzieci. To zestaw umiejętności, który można wspólnie budować, dochodzić do niego różnymi drogami.
Dotychczas wiele uwagi poświęcaliśmy szczegółowym treściom nauczania.
Dziś potrzebujemy spojrzeć na umiejętności absolwentów polskiej szkoły z lotu ptaka. Zobaczyć wspólny cel.
Wspólny cel, to wyposażenie uczniów w umiejętności nie tylko teoretyczne, ale także praktyczne, przekrojowe, transwersalne. Profil absolwenta stanowi fundament, na którym opiera się dalsze kształcenie i funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.
Niech ta wspólna wizja stanie się drogowskazem dla edukacji, inspirując wszystkie środowiska do budowania lepszej przyszłości dla młodego pokolenia.