Konferencja inauguruje projekt realizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych pn. “Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży”. Projekt współfinansowany jest w ramach programu FERS, a jego głównym celem jest przygotowanie kompleksowych rozwiązań na rzecz zwiększenia dostępności procesu nauczania-uczenia się dla każdego ucznia.
Konferencja organizowana we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej
Założenia wydarzenia:
- prezentacja założeń projektu IBE pn.: “Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży”, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru dobrostanu uczniów
- prezentacja działań z obszaru wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, które aktualnie są realizowane przez MEN i inne instytucje (w tym organizacje pozarządowe)
- propozycja rozwiązań zidentyfikowanych barier i trudności w zakresie wdrażania rekomendacji w 4 obszarach troski o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży:
- promocja zdrowia psychicznego;
- profilaktyka;
- pomoc w kryzysie;
- pomoc w powrocie do zdrowia.
Konferencja realizowana jest w formule stacjonarnej i on-line.
Szczegółowy program konferencji (wersja stacjonarna): pobierz
Szczegółowy program konferencji (wersja online): pobierz
Materiały merytoryczne:
Wykaz działań "Zdrowie psychiczne": pobierz
Rekomendacje 4P: pobierz
Informacja o Narodowym Programie Ochrony Zdrowia: pobierz
Prezentacje z wystąpień plenarnych:
Diagnoza stanu edukacji w Polsce z uwzględnieniem dobrostanu dzieci i młodzieży pobierz
Wspieranie dostępności edukacji dla dzieci i młodzieży pobierz
Szkoła dostępna dla wszystkich pobierz
Konferencja w formule online dostępna będzie tutaj:
Link do transmisji na Youtube Instytutu Badań Edukacyjnych - Transmizja zwykła
Link do transmisji na Youtube Instytutu Badań Edukacyjnych - Transmizja z napisami
Link do transmisji na Youtube Instytutu Badań Edukacyjnych - Transmizja PJM
Mając na uwadze tematykę spotkania, do udziału w konferencji zapraszamy w szczególności przedstawicieli podmiotów posiadających doświadczenie w powyższym zakresie, tj. przedstawicieli administracji centralnej i samorządowej, organizacji pozarządowych, organizacji związkowych oraz jednostek badawczych. Zależy nam, aby spotkanie było okazją do połączenia różnych perspektyw i doświadczeń, które staną się fundamentem dla wypracowania jak najbardziej skutecznych rozwiązań na rzecz systemowego wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Niezwykle istotne jest dla nas poznanie opinii reprezentantów różnych środowisk/ grup podmiotów, stąd też jako organizatorzy, zastrzegamy sobie prawo wyboru - spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń - uczestników, których zaprosimy do udziału w wydarzeniu w formie stacjonarnej.
Osoby, które zostaną zaproszone do udziału w pracach stolikowych, otrzymają 22.02.2024 r. informację zwrotną (drogą mailową). Wszystkie pozostałe osoby, chętne do udziału w konferencji, będą miały możliwość udziału w transmisji on-line. Dodatkowo, osobom uczestniczącym w wydarzeniu on-line, zapewnimy szansę wyrażenia opinii poprzez przeznaczony do tego formularz.