Zespół

Kierownik merytoryczny projektu

 

Tomasz KnopikDoktor psychologii, mgr filozofii, specjalista w zakresie diagnozy i wspomagania rozwoju dzieci wybitnie zdolnych. Adiunkt w Instytucie Psychologii UMCS. Autor lub współautor narzędzi diagnostycznych ukierunkowanych na identyfikację zasobów uczniów z ponadprzeciętnym potencjałem intelektualnym. Ekspert MEN ds. edukacji włączającej.

W zespole EDUW pełni funkcję kierownika naukowego.

 

 

 

Lider projektu

 

Katarzyna Mykowska

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego.
Pracowała w administracji samorządowej oraz rządowej. Pełniła funkcję koordynatora projektów z zakresu doskonalenia kadr, kształcenia zawodowego. Była m.in. kierownikiem przedsięwzięcia strategicznego samorządu województwa pomorskiego z zakresu inwestycji w infrastrukturę szkół zawodowych oraz podnoszenia jakości oferty szkół zawodowych.

W zespole EDUW pełni funkcję liderki projektu.

 

 

Zastępca lidera projektu / Lider zadania 1

 

Karina Kasperek

 Socjolożka, ekspertka w zakresie zarządzania projektami i zarządzania w szkolnictwie wyższym, absolwentka EUROREG UW oraz MBA UAM, stażystka IBM Research Center, NY. Przez kilkanaście lat Dyrektorka Centrum Badań Naukowych w UMCS w Lublinie. Autorka, współautorka i koordynatorka licznych projektów w obszarze B+R, edukacji oraz rozwoju instytucji naukowych i modeli zarządzania uczelnią wyższą. W zespole EDUW jest Zastępczynią Liderki Projektu oraz pełni rolę Liderki Zadania 1.

 

 

 

Ekspert kluczowy ds. dostępności

 

Izabella Lutze

Pedagog, andragog. Ekspert z zakresu realizacji programów i projektów w obszarze poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego i uczenia się przez całe życie.

W EDUW pełni funkcję eksperta kluczowego ds. dostępności.

 

 

 

 

Ekspert kluczowy ds. dostępności

 

Mateusz CiborowskiEkspert ds. dostępności cyfrowej i projektowania uniwersalnego. Projektant pierwszego na świecie systemu do wypożyczania cyfrowych książek dla osób niewidomych, dostępności portali takich jak gov.pl i Zintegrowana Platforma Edukacyjna.

W EDUW pełni funkcję eksperta kluczowego ds. dostępności.

 

 

 

 

Ekspert kluczowy ds. zasobów systemowych

 

Maria JankowskaAbsolwentka socjologii i nauk politycznych; specjalistka ds. badań społecznych; przez blisko 15 lat zaangażowana w programy stypendialne dla dzieci i młodzieży; pomysłodawczyni i koordynatorka projektów społeczno-kulturalnych skierowanych do młodzieży. Od 2022 roku realizuje badania społeczne dotyczące poczucia samotności w polskim społeczeństwie.

W zespole EDUW pełni funkcję eksperta kluczowego ds. zasobów systemowych.

 

 

Ekspert kluczowy ds. ICF

 

Maria JankowskaPedagożka specjalna, doktorka nauk społecznych w dziedzinie pedagogika, ekspertka ds. dostępności i projektowania uniwersalnego. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami Zainteresowania naukowe i działalność edukacyjna obejmują: diagnozę funkcjonalną dzieci ze szczególnymi potrzebami, diagnozę trudności w czytaniu oraz pisaniu uczniów niewidomych, wyrównywanie szans edukacyjnych.

W zespole EDUW pełni funkcję ekspertki kluczowej ds. ICF

 

 

Ekspertka kluczowa ds. tranzycji

Dorota Nawrat - WyrazDoktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, doradca zawodowy, nauczyciel akademicki, trener, adiunkt na Uniwersytecie WSB Merito w Warszawie. Autorka ponad 70 publikacji naukowych i metodycznych oraz programów edukacyjnych dla nauczycieli i e-podręczników akademickich. Współautorka vademeców nt. samodzielnego uczenia się. Ekspert w zakresie doradztwa zawodowego, wiceprzewodnicząca Komitetu Edukacji Zawodowej Krajowej Izby Gospodarczej, prezes Oddziału Łódzkiego Narodowego Forum Doradztwa Kariery, wiceprezes Fundacji Centrum Doskonalenia i Nauki.

W zespole EDUW pełni funkcję ekspertki kluczowej ds. tranzycji.

 

Ekspert ds. prawnych

 

 

 

Lider zadania

 

Marta Koch KoziołPsycholog, doradca zawodowy, politolog o specjalności polityka społeczna i praca socjalna, mediator, doktorantka, ukończone 4-letnie studia doktoranckie w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od lat związana z pracą w placówkach oświatowych, koordynator, ekspert wiodący i merytoryczny m.in. w projektach pozakonkursowych MEN.

Członek zespołu MEN ds. opracowania narzędzia do monitoringu i badania stopnia realizacji wdrażania standardów obowiązujących MOW, obecnie członek grupy do spraw standardów ochrony małoletnich dla szkół przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

W zespole EDUW pełni funkcję lidera zadania nr 2.

 

Ekspert kluczowy ds. materiałów szkoleniowych i edukacyjno-informacyjnych

 

Leśniewska KjpgPedagog specjalny, trenerka, autorka artykułów, redaktorka merytoryczna publikacji dla kadr systemu oświaty. Ukończyła staż z zakresu socjoterapii oraz Szkołę Trenerów i Psychoterapeutów Gestalt. Absolwentka szkoleń: dla liderów zmian w obszarze kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (MEN), dla Szkolnych Organizatorów Rozwoju Edukacji, z zakresu treningu umiejętności społecznych – TUS. Posiada doświadczenie zawodowe w pracy jako socjoterapeutka, pedagog szkolny. Obszarem jej zainteresowań jest edukacja włączająca i wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami.

W zespole EDUW pełni funkcję eksperta kluczowego ds. materiałów szkoleniowych i edukacyjno-informacyjnych.

 

Ekspert kluczowy ds. psychometrii

 

Zieliński PjpgDoktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, absolwent studiów doktoranckich i magisterskich Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień pracownik w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej (kierownik Zakładu Psychologii Lotniczej i pracowni diagnostycznej). Specjalizuje się w psychometrii i statystyce. Swoją wiedzę i doświadczenie w tych obszarach wykorzystuje jako naukowiec i jako dydaktyk, zarówno w WIML, jak i współpracując z innymi podmiotami (jest m.in. konsultantem z zakresu psychometrii w Pracowni Testów Psychologicznych PTP).

W zespole EDUW pełni funkcję eksperta kluczowego ds. psychometrii.

 

Ekspert kluczowy ds. narzędzi diagnostycznych

 

Kaczmarek MDoktor psychologii, adiunkt dydaktyczny w Uniwersytecie SWPS na Wydziale Psychologii w Warszawie.
Od kilkunastu lat zajmuje się psychologią różnic indywidualnych, diagnozą psychologiczną i pomiarem psychologicznym. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularyzujących.

Brała udział w licznych projektach naukowych oraz praktycznych, opracowując testy i kwestionariusze psychologiczne.

W zespole EDUW pełni funkcję eksperta kluczowego ds. narzędzi diagnostycznych.

 

Ekspert kluczowy ds. narzędzi diagnostycznych

 

Rycielski PiotrDoktor psychologii, pracownik Wydziału Projektowania Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Wykładowca akademicki, autor i współautor licznych badań naukowych i publikacji z zakresu psychologii edukacji. Zajmuje się badaniami edukacyjnymi, przemocą rówieśniczą, szkolnymi uwarunkowaniami efektywności kształcenia, statystyką i psychometrią.

W zespole EDUW pełni funkcję eksperta kluczowego ds. narzędzi diagnostycznych

 

 

Ekspert główny ds. narzędzi diagnostycznych i materiałów metodycznych

 

Duda Machejek AnnaDoktor nauk społecznych, nauczyciel akademicki, pedagog, doradca zawodowy, mediator, coach. Autorka programów mediacyjnych w Polsce i w Europie i projektów badawczych w tym zakresie.

W zespole EDUW pełni rolę eksperta ds. narzędzi diagnostycznych i metodycznych.

 

 

 

 

Ekspert kluczowy ds. narzędzi diagnostycznych

 

Monika SzczygielPedagog, psycholog, doktor w dyscyplinie psychologia. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zdolności matematycznych i uwarunkowań osiągnięć matematycznych, szczególnie poznawczej reprezentacji liczby, specyfiki lęku przed matematyką, postaw wobec matematyki i rezyliencji matematycznej.

W zespole EDUW pełni rolę eksperta kluczowego ds. narzędzi diagnostycznych.

 

 

Kierownik badań

 

Monika SzczygielPracowniczka w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Zajmuje się psychologią rozwoju człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki rozwoju funkcji wykonawczych oraz osobowości w dzieciństwie oraz w adolescencji.

W zespole EDUW pełni rolę kierownika badań w Zadaniu 2.

 

 

 

 

Kierownik badań

 

Monika SzczygielAbsolwentka psychologii. Wieloletni nauczyciel języka angielskiego, tłumacz i korektor tekstów specjalistycznych z języka angielskiego. Pełniła funkcję project managera w międzynarodowym biurze tłumaczeń oraz koordynatora prac i badań Pracowni Języków Obcych w projekcie IBE Entuzjaści Edukacji.

W zespole EDUW pełni rolę kierowniczki badań w zadaniu 2.4.

 

  

 

Ekspertka główna ds. narzędzi diagnostycznych i materiałów metodycznych

 

Monika SzczygielDoktor nauk społecznych w dyscyplinie psychologia, psycholog dziecięcy, wykładowca akademicki (UJ i SWPS), certyfikowany trener. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w pracy terapeutycznej i diagnostycznej z dziećmi i młodzieżą. Zainteresowania naukowe: psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży, psychologia rehabilitacji, alternatywne metody nauczania, samoregulacja, kulturowe uwarunkowania rozwoju oraz edukacja globalna. Szczególnie interesuje się badaniami międzykulturowymi. Dwukrotna realizatorka autorskich projektów rozwojowych w Afryce Wschodniej na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami, współfinansowanych przez MSZ w ramach programu Wolontariat Polska Pomoc.

W projekcie EDUW pełni funkcję ekspertki głównej ds. narzędzi diagnostycznych i materiałów metodycznych.

 

Główny specjalista ds. kontaktów z interesariuszami projektu i analiz

 

Styrkacz SoniajpgPsycholożka, badaczka, psychoterapeutka. Absolwentka studiów doktoranckich i szkoły doktorskiej. Posiada kwalifikacje interwentki kryzysowej, doradcy zawodowego, w trakcie certyfikacji z psychoterapii poznawczo-behawioralnej na Uniwersytecie SWPS. Jej doświadczenie badawcze obejmuje współpracę z międzynarodowymi organizacjami takimi jak OBWE czy UNICEF oraz ośrodkami badawczymi, takimi jak OBM przy Uniwersytecie Warszawskim czy Research Roma Centre przy Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuję się w badaniach i działaniach praktycznych dotyczących kwestii społecznych i edukacyjnych mniejszości narodowych i etnicznych, ze szczególnym naciskiem na społeczność romską oraz osoby uchodźcze.

W zespole EDUW pełni funkcję ekspertki ds. kontaktów z interesariuszami.

 

Główny specjalista ds. kontaktów z interesariuszami projektu i analiz

 

Styrkacz Soniajpg

W zespole EDUW pełni funkcję ekspertki ds. kontaktów z interesariuszami.

 

 

 

 

 

 

 

Lider zadania

 

Magdalena Olempska WysockaPsycholog, pedagog specjalny (surdopedagog), neurologopeda. Pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Krajowy Koordynator Europejskiej Agencji ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej. Autorka wielu publikacji naukowych, uczestniczka konferencji naukowych i popularno-naukowych z zakresu logopedii, pedagogiki specjalnej, psychologii. Od ponad 19 lat pracuje z małymi dziećmi w zakresie wspomagania ich rozwoju poznawczego i komunikacji; prowadzi indywidualne konsultacje psychologiczne zarówno dla dzieci, młodzieży jak i ich rodziców. Współpracuje z nauczycielami w zakresie dostosowania metod i form pracy dla dzieci i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i komunikacyjnymi. Specjalizuje się w diagnozie i terapii logopedycznej i psychologicznej dzieci z afazją, niedokształceniem mowy pochodzenia korowego, z uszkodzonym słuchem, z opóźnionym rozwojem mowy a także z innymi zaburzeniami w zakresie rozwoju.

W zespole EDUW pełni funkcję liderki Zadania 3.

Ekspert kluczowy ds. pakietów diagnostycznych

 

Wojciechowska AnetaDoktor nauk humanistycznych, pedagog specjalny, neurologopeda, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Laboratorium Pedagogiki Specjalnej.Przewodniczą zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO w Poznaniu, członek zespołu ECHO Autism Poland. Szkoleniowiec rad pedagogicznych, nauczycieli, logopedów, specjalistów zajmujących się diagnozą i terapią osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, oraz rodziców i opiekunów osób z ASD i zaburzeniami rozwoju mowy i komunikacji.

Zainteresowania naukowe i działalność edukacyjna obejmują: diagnozę pod kątem zaburzeń spektrum autyzmu, diagnozę funkcjonalną dzieci z trudnościami rozwojowymi, diagnozę logopedyczną zaburzeń rozwoju mowy u dzieci, terapię pedagogiczną i neurologopedyczną osób ASD, z zaburzeniami genetycznymi oraz z zaburzeniami w rozwoju mowy i języka; komunikację AAC osób z zaburzeniami w rozwoju mowy.

W zespole EDUW pełni funkcję eksperta kluczowego ds. pakietów diagnostycznych.

Ekspert główny ds. narzędzi diagnostycznych i materiałów metodycznych

 

Przybyla TomaszDoktor nauk humanistycznych, pedagog, adiunkt w Pracowni Badań nad Procesem Uczenia się na Wydziale Studiów Edukacyjnych oraz członek zarządu Centrum Neuronauki Poznawczej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi badania i publikuje w zakresie uczenia się wspomaganego technologicznie, nowych technologii edukacyjnych, technologii wspierających edukację osób ze SPE, kompetencji matematycznych i procesów poznawczych, szczególnie w kontekście uczenia się z wykorzystaniem aplikacji edukacyjnych wykorzystywanych w urządzeniach mobilnych.

W zespole EDUW pełni rolę eksperta głównego ds. narzędzi diagnostycznych.

 

Ekspert kluczowy ds. UD

 

Belza Gajdzica MagdalenaPedagog, surdopedagog, dydaktyk. Badaczka w projektach z zakresu systemów edukacji specjalnej w różnych krajach, postrzegania niepełnosprawności, osób z niepełnosprawnościami w systemie szkolnictwa wyższego. Wydziałowa koordynaor ds. dostępności w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

W zespole EDUW pełni funkcję ekspertki kluczowej ds. universal design.

 

 

 

Ekspert kluczowy ds. pakietów diagnostycznych

 

Belza Gajdzica MagdalenaDoktor habilitowany, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jest pełnomocnikiem rektora ds. otwartej nauki, dyrektorem Centrum Neuronauki Poznawczej, kierownikiem Pracowni Badań nad Procesem Uczenia Się oraz profesorem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opublikował kilka książek i kilkadziesiąt tekstów naukowych dotyczących technologicznego wspomagania uczenia się. Jego najnowsze badania dotyczą wykorzystania metod przezczaszkowej stymulacji mózgu do wspomagania procesu uczenia się. Jest ekspertem European Cooperation in Science and Technology, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Lusófona University of Humanities and Technologies w Portugalii. Był członkiem ministerialnego zespołu doradczego ds. wykazów czasopism naukowych, a także koordynatorem naukowym projektu Neuro-MIG, w ramach którego badania prowadziło blisko 200 naukowców z 31 krajów. Otrzymał wiele nagród naukowych, w tym Nagrodę Naukową PAN i stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców.

W projekcie EDUW pełni funkcję eksperta kluczowego ds. pakietów diagnostycznych.

Ekspert główny ds. narzędzi diagnostycznych i materiałów metodycznych

 

Belza Gajdzica MagdalenaPedagog specjalny, doktor nauk społecznych, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Zaangażowana w projekty miejskie wspierające uelastycznianie systemu edukacji dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi a szczególności ze złożonymi trudnościami komunikacyjnymi. Koordynatorka projektu „Wsparcie procesu inkluzji dzieci z niepełnosprawnością słuchu” realizowanego od 2020r. w Gdańsku. Autorka badań oraz publikacji naukowych dotyczących rodziny dziecka z niepełnosprawnością, relacji między szkołą a rodziną, a także inkluzji osób z niepełnosprawnością (zwłaszcza w wymiarze edukacyjnym).

W zespole EDUW pełni funkcję Ekspertki głównej ds. narzędzi diagnostycznych i materiałów metodycznych.

Kierownik badań

 

Anna Tychmanowicz

Socjolog, metodolog, autor dziesięciu monografii naukowych, w tym siedmiu książek autorskich. Doktor habilitowany, profesor uczelniany.
Twórca silnika reprezentatywnego doboru próby "Kaskada" oraz teorii zwrotu inkorporacyjnego.

W zespole EDUW pełni rolę kierownika badań.

 

 

 

 

Kierownik badań

 

Anna TychmanowiczDoktor nauk humanistycznych, psycholog, adiunkt w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Naukowo zajmuje się problematyką różnic indywidualnych, postaw, wartości oraz uwarunkowań poczucia jakości życia. Trenerka warsztatów dla uczniów wspierające rozwój ich kompetencji emocjonalnych i społecznych.

W zespole EDUW pełni rolę kierownika badań.

 

 

 

Specjalista ds. kontaktów z interesariuszami projektu i analiz

 

Pokrzywa AnnaSocjolożka, badaczka z doświadczeniem akademickim i dydaktycznym, absolwentka studiów interdyscyplinarnych studiów doktoranckich w zakresie psychologii i socjologii w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Posiada doświadczenie w projektowaniu, organizacji, realizacji projektów badawczych: społecznych, marketingowych i ewaluacyjnych.

W zespole EDUW pełni funkcję głównej specjalistki ds. kontaktów z interesariuszami projektu i analiz.

 

 

Główna ekspertka ds. szkoleń

 

Rodzewicz Jolanta AleksandraLogopedka, tyflopedagożka, surdopedagożka, nauczycielka dyplomowana, w przeszłości dyrektorka poradni psychologiczno-pedagogicznej. Liderka Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka przy Ośrodku Rozwoju Edukacji. Ekspertka merytoryczna w projektach podnoszących jakość edukacji włączającej.

W zespole EDUW pełni rolę ekspertki głównej ds. szkoleń.

 

 

 

Główna ekspertka ds. szkoleń

 

Nosowicz EwaTrenerka edukacji włączającej, kompetencji kluczowych i specjalistka z zakresu zarządzania oświatą, przywództwa edukacyjnego, nadzoru pedagogicznego, prawa oświatowego. Założycielka i moderatorka Klubu Aktywnego Dyrektora. Ekspertka oceniająca projekty społeczne finansowane z funduszy europejskich, współpracująca z Ministerstwem Edukacji, Ministerstwem Rozwoju. Uczestniczka wizyt studyjnych do krajów europejskich dla kadry zarządzającej oświatą, a także wyjazdu studyjnego w programie „International Leadership Programme” na zaproszenie Departamentu Stanu USA.

W zespole EDUW pełni rolę głównej ekspertki ds. szkoleń.

 

 

Ekspertka kluczowa ds. projektowania materiałów e-learningowych

 

Agnieszka SmagaDoktor nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo (specjalista w zakresie komparatystyki mediów artystycznych i użytkowych), magister projektowania graficznego. Adiunkt w Katedrze Poetyki Intersemiotycznej i Komparatystyki Mediów WNH UKSW. Ekspertka/badaczka UX stron internetowych, aplikacji i platform e-learningowych w Ministerstwie Cyfryzacji, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Centralnym Ośrodku Informatyki i ostatnio w Instytucie Badań Edukacyjnych. Autorka książki Cyfrowa grafosfera, wprowadzenie do badań nad graficzną organizacją środowiska cyfrowego.

W zespole EDUW pełni funkcję ekspertki kluczowej ds. projektowania materiałów e-learningowych.