Publikacja autorstwa Franceski Borgonovi (UCL/OECD) oraz Artura Pokropka (IBE-PIB) w najnowszym wydaniu czasopisma analizuje oczekiwania młodzieży w 57 krajach świata, wynikające z badania PISA z 2022 roku.
Artykuł “Young people’s social mobility expectations in an unequal world” (Oczekiwania młodych ludzi w zakresie mobilności społecznej w nierównym świecie) ukazał się w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego "Science".
Z publikacji wynika, że młodzi ludzie w krajach o większych nierównościach ekonomicznych mają wyższe oczekiwania co do swojej przyszłej pozycji społecznej. Pomimo barier ograniczających realne szanse awansu, oczekują, że osiągną wyższy status niż ich rodzice
Analiza badań PISA w najnowszym "Science"
Publikacja Franceski Borgonovi (UCL/OECD) oraz Artura Pokropka (IBE-PIB) w "Science" dowodzi, że oczekiwania te mogą wynikać z wiary, że talent, dobre wykształcenie i wysiłek powinny skutkować sukcesem zawodowym i społecznym. We wnioskach z badania PISA podkreślono, że rozbieżność między wysokimi oczekiwaniami, a realnie ograniczonymi szansami, może w przyszłości prowadzić do frustracji, rozczarowania, czy niepokojów społecznych.
By temu zapobiec, konieczne są działania, które sprawią, że przekonania młodych ludzi będą miały realną szansę by stać się faktyczną możliwością, a nie tylko aspiracjami.
Kim jest Artur Pokropek?
Dr Artur Pokropek to pracownik Zespołu Badań Ilościowych i Eksperymentalnych w Instytucie Badań Edukacyjnych – Państwowym Instytucie Badawczym. Jest doktorem nauk humanistycznych z zakresu pedagogiki, a habilitację uzyskał z socjologii. Specjalizuje się w metodologii badań społecznych, modelowaniu statystycznym oraz uczeniu maszynowym.
Jest też kierownikiem Zakładu Obliczeniowych Nauk Społecznych w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. To autor wielu publikacji dotyczących edukacji, metodologii, statystyki, psychometrii i uczenia maszynowego.