Inspirujące warsztaty z udziałem nauczycieli zawodu za nami

Zakończyliśmy cykl warsztatów poświęconych mapowaniu umiejętności oraz kształceniu i doskonaleniu zawodowemu nauczycieli zawodu. Chcielibyśmy podsumować nasze doświadczenia i podziękować wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i otwartość.

Przez kilka ostatnich miesięcy, w okresie od 8 marca do 21 maja 2024 roku, mieliśmy przyjemność spotykać się z przedstawicielami różnych zawodów szkolnictwa branżowego. Łącznie w warsztatach wzięli udział nauczyciele uczący w ponad 40 zawodach z 15 różnych branż. Uczestnikami spotkań, oprócz nauczycieli teoretycznej i praktycznej nauki zawodu, byli także dyrektorzy szkół kształcących w zawodach, doradcy metodyczni i konsultanci placówek doskonalenia nauczycieli oraz partnerzy społeczni w tym m.in. przedstawiciele pracodawców, organizacji pracodawców, uczelni, instytucji otoczenia biznesu.

Podczas spotkań skoncentrowaliśmy się na różnych aspektach zarówno kształcenia jak i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Warsztaty zrealizowano według autorskiego scenariusza zespołu badawczego opracowanego na podstawie koncepcji badawczej przygotowanej przez zespół analityczny.

Dzięki zastosowaniu interaktywnej metody zbierania danych i analizy problemów, jakim jest warsztat badawczy, uzyskaliśmy bogate i różnorodne dane. Zastosowanie różnych technik aktywizujących, takich jak: elementy projektowania metodą Design Thinking, burze mózgów i liczne dyskusje moderowane, pozwoliło na osiągnięcie wysokiego poziomu zaangażowania uczestników. Ożywione dyskusje na tematy ważne i często budzące wśród uczestników wiele emocji pozwoliły uzyskać różne perspektywy na badane tematy.

Warsztatowy charakter spotkań stanowił także naturalną okazję do nawiązywania nowych kontaktów  i wymiany doświadczeń na polu zawodowym między uczestnikami, co stanowi wartość dodaną spotkań.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wkład wniesiony do dyskusji, aktywne uczestnictwo oraz zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni. Państwa pasja i zaangażowanie we własny rozwój zawodowy oraz dążenie do jak najlepszego przygotowania uczniów do tranzycji na rynek pracy są niesamowicie inspirujące. Życzymy Państwu niesłabnącej satysfakcji z wykonywanej pracy.

Dziękujemy także partnerom społecznym, dyrektorom szkół i wszystkim innym osobom, które wsparły nas w organizacji i przeprowadzeniu warsztatów. Państwa obecność i zaangażowanie sprawiły, że nasz cykl spotkań był niezwykle owocny.

Mamy nadzieję, że warsztaty przyczynią się do rozwoju i dalszych zmian w systemie kształcenia zawodowego.

Zapraszamy do regularnego odwiedzania strony naszego projektu, gdzie już jesienią pojawią się pierwsze publikacje i raporty z naszego badania.

Zespół Pionu Badawczego w projekcie “ Nauczyciele zawodu”