Zapotrzebowanie na nauczycieli zawodu – wyniki badania powszechnego wśród organów prowadzących szkoły kształcące w zawodach
Prezentowane w niniejszym raporcie wyniki badań powszechnych przeprowadzonych wśród przedstawicieli organów prowadzących szkoły kształcące w zawodach są częścią tej diagnozy. Badania te są komplementarne do równolegle realizowanych badań wśród dyrektorów szkół kształcących w zawodach, jak również analiz danych zastanych z Systemu Informacji Oświatowej (SIO) czy wreszcie badań jakościowych. Dzięki takiemu podejściu wybór kierunków studiów podyplomowych dla nauczycieli zawodu będzie oparty na dowodach oraz będzie odpowiadał realnym potrzebom szkół oraz nauczycieli zawodu.
Pobierz (plik PDF)
Zapotrzebowanie na nauczycieli zawodu – wyniki badań sondażowych wśród szkół kształcących w zawodach
Badanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Przygotowanie rozwiązań wspierających proces kształcenia przyszłych i doskonalenia obecnych nauczycieli zawodu”. Celem tego przedsięwzięcia jest m.in. przygotowanie koncepcji studiów podyplomowych dla przyszłych nauczycieli zawodu. Dlaczego to badanie jest ważne? Projekt zakłada wypracowanie rozwiązań dla 15 kierunków studiów podyplomowych. Wybór tych kierunków musi wynikać z realnego zapotrzebowania. Z tego powodu częścią projektu jest pogłębiona faza diagnostyczna.
Elementem tej diagnozy są prezentowane w niniejszym raporcie wyniki badań ilościowych przeprowadzonych wśród przedstawicieli szkół kształcących w zawodach. Badania te są komplementarne do równolegle realizowanych badań w grupie organów prowadzących szkoły, jak również analiz danych zastanych z Systemu Informacji Oświatowej czy wreszcie badań jakościowych. Dzięki takiemu podejściu wybór kierunków studiów podyplomowych będzie oparty na dowodach oraz będzie odpowiadał realnym potrzebom szkół i nauczycieli zawodu.
Pobierz (plik PDF)
Raport dotyczący diagnozy motywacji, zasobów, potrzeb i barier związanych z zapewnieniem kadr dla kształcenia zawodowego
Zaprezentowane w niniejszym raporcie analizy dostarczają szerokiego obrazu wyzwań i potrzeb, z jakimi mierzą się nauczyciele praktycznej i teoretycznej nauki zawodu. Motywacja nauczycieli do pracy w zawodzie wynika z różnorodnych czynników, w tym pasji do nauczania, chęci wpływania na przyszłe pokolenia oraz potrzeby stabilizacji zawodowej. Nauczyciele zawodu czerpią głęboką satysfakcję z przekazywania wiedzy i umiejętności, jednak napotykają na liczne trudności, takie jak stres, presja związana z ocenianiem wyników uczniów oraz oczekiwania dotyczące oceniania ich pracy przez uczniów, rodziców i administrację szkolną. Te czynniki mogą prowadzić do wypalenia zawodowego i przedwczesnej rezygnacji z pracy, co stanowi poważne wyzwanie dla systemu edukacji.
Pobierz (plik PDF)
Analiza oferty doskonalenia zawodowego dla nauczycieli zawodu
Przeprowadzona w ramach badania analiza wykazała relatywnie dużą liczbę placówek posiadających w swojej ofercie szkolenia dla nauczycieli. Różne formy doskonalenia są realizowane w szczególności przez publiczne i niepubliczne placówki doskonalenia nauczycieli. Na rynku zdarzają się również szkolenia oferowane przez inne placówki oświatowe, takie jak centra kształcenia zawodowego, praktycznego i ustawicznego, jednak ich oferta jest zdecydowanie skromniejsza.
Pobierz (plik PDF)