Projekt “Edukacja Manualna - Palce nie tylko do smartfona” - podsumowanie

W wyniku działań projektowych powstał cykl filmików instruktażowych wspomagających rozwój umiejętności manualnych dzieci. Są to materiały skierowane do nauczycieli, opiekunów i rodziców dzieci na poziomie edukacji wczesnoszkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z orzeczeniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Cykl prezentuje, w jaki sposób przy użyciu kilku prostych przedmiotów oraz sznurka można wykonać ciekawe projekty, wykorzystując technikę makramy. Każdy z odcinków prezentuje krok po kroku jak samodzielnie zapleść prosty przedmiot.

Doświadczenie i informacje pomocne do przygotowania filmów instruktażowych autorki zdobyły podczas warsztatów z uczniami w wieku 7- 9 lat. Zajęcia te zostały zorganizowane w jednej z warszawskich szkół podstawowych. W czasie warsztatów dzieci samodzielnie wykonywały proste projekty, ucząc się jednocześnie zaplatania podstawowych węzłów techniką makramy. Dla większości uczniów był to pierwszy kontakt z makramą, na który reagowały entuzjastycznie i z zaciekawieniem. Każde dziecko opuszczało zajęcia z wykonanym przez siebie dziełem, prezentem na dzień mamy i taty.

Zdobyte podczas zajęć doświadczenie pozwoliło zaplanować i stworzyć cykl filmów instruktażowych, które mają wspierać rozwój i umiejętności manualne, naukę skupienia, koncentrację oraz równowagę emocjonalną uczniów w wieku wczesnoszkolnym.

Na każdym nagraniu widać instruktorkę makramy oraz uczennicę 3 klasy szkoły podstawowej, równocześnie wykonujące ten sam przedmiot. Instruktorki pokazują po kolei wszystkie etapy pracy. W materiałach filmowych użyto ogólnodostępnych materiałów, których odpowiedniki można dostać w pasmanterii.

Filmy opublikowane zostały w kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego.

Zalecane jest wykonywanie plecionek zgodnie z kolejnością publikacji, pozwala to na przećwiczenie podstawowych węzłów i utrwalanie ich na bieżąco przed przejściem do bardziej zaawansowanych form.

Zapraszamy Państwa do oglądania i zaplatania wraz z podopiecznymi.

Autorami projektu są Kinga Biernacka i Olga Sawicka

Centrum Analiz i Rozwoju Edukacji Obywatelskiej

odcinek 1, Ważka

odcinek 2, Brelok z koralikiem

odcinek 3, Choineczka – ozdoba świąteczna

odcinek 4, Szarpak – zabawka dla psa lub kota

odcinek 5, Bransoletka z koralikiem