Jak rozmawiać z uczniami o fakenewsach, ściąganiu i plagiatach?

Zapraszamy nauczycieli szkół średnich na bezpłatne warsztaty poświęcone rzetelności badawczej i etyce badań. Warsztaty są realizowane w ramach projektu Path2Integrity, w którym biorą udział ekspertki IBE.

Celem warsztatów jest zwiększenie kompetencji i umiejętności nauczycieli w zakresie efektywnego uczenia kwestii związanych z fakenewsami, wiarygodnymi źródłami wiedzy i zaufaniem w nauce. Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane sposoby na wspieranie i efektywne uczenie tych zagadnień, oparte na materiałach i metodach wypracowanych w ramach projektu Path2Integrity.

Podczas warsztatów będą także omawiane takie zagadnienia jak np. wykorzystanie utworów innych autorów (tworzenie bibliografii, różne style cytowani, wolne licencje), uczciwość naukowa i jej społecznych konsekwencje czy rola nauki i naukowców we współczesnym świecie.

Wszyscy uczestnicy otrzymają międzynarodowy certyfikat „The Path2integrity Training Programme For Educators (P2ITE)” i prawo do bezpłatnego korzystania z wszystkich prezentowanych podczas szkoleń materiałów (zarówno w języku polskim, jak i w innych wersjach językowych).

Forma warsztatów

Szkolenie składa się z trzech części.

Moduł pierwszy przybliża podstawowe informacje o projekcie Path2Integrity, rzetelności badawczej i jej znaczeniu dla społeczeństwa. W ramach przygotowanych nagrań i prezentacji zaprezentowane zostaną oryginalne materiały edukacyjne do późniejszej pracy z uczniami.

W ramach drugiego modułu prezentowany jest przegląd metod dialogowych w uczeniu (m.in. storytelling i odgrywanie ról). Praca warsztatowa opiera się także o karty edukacyjne Path2Integirty poświęconą fakenewsom, wiarygodnym i niewiarygodnym źródłom informacji.

Trzeci moduł poświęcony jest uczciwym i nieuczciwym praktykom podczas lekcji w szkole i na lekcjach zdalnych.

Szkolenie ma charakter hybrydowy

Moduł pierwszy jest przygotowany w formule asynchronicznej online, tzn. w postaci przygotowanych wcześniej nagrań i prezentacji, które zostaną udostępnione uczestnikom warsztatu do obejrzenia lub przeczytania w dowolnym momencie kursu. 

Moduł drugi i trzeci może się odbyć w ramach warsztatów on-line bądź stacjonarnie w szkole (w zależności od sytuacji pandemicznej i w dogodnym dla danej szkoły terminie).

Czas trwania każdego z modułów to około 4h.

DO POBRANIA: Ramowy program kursu

Najbliższe terminy warsztatów:

poniedziałek 14 marca od godziny 15:30 do 19:15* (część I)

środa 16 marca od godziny 15:30 do 19:15* (część II)

lub

sobota 19 marca od godziny 9:30 do 13:15* (cześć I)

niedziela 20 marca od godziny 9:30 do 13:15* (część II)

*czas realizacji warsztatów może być krótszy, w zależności od aktywności uczestników.

Zgłoszenia

Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach, dodatkowymi terminami lub realizacją warsztatów w formie stacjonarnej prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Slajd1

 

Slajd2