Aplikacja KAPP

Aplikacja komputerowa KAPP_A jest narzędziem w systemie diagnostycznym KAPP, które służy do bezpośredniego badania dzieci i młodzieży. Struktura aplikacji komputerowej KAPP_A, zgodnie z modelem teoretycznym (Wielowymiarowy Model Funkcjonowania Poznawczego, obejmuje cztery główne sfery funkcjonowania poznawczego, tj. funkcje wykonawcze (podstawowe i złożone), percepcję, mowę i pismo (komunikację pisemną). Ich zestawienie, prezentujące wymiary główne i szczegółowe, przedstawia tabela poniżej. 

Tabela. Wymiary główne i szczegółowe funkcji poznawczych ocenianych przez KAPP_A

Wymiary główne

Wymiary szczegółowe (podobszary)

FUNKCJE WYKONAWCZE

Podstawowe

Pamięć robocza

Kontrola uwagi

 

Elastyczność poznawcza

Złożone

Rozumowanie

   

Planowanie

PERCEPCJA

Szybkość przetwarzania

MOWA

Fonologia

Gramatyka

Semantyka

Pragmatyka

PISMO - CZYTANIE I PISANIE

Znajomość liter

Czytanie - dekodowanie

Czytanie - rozumienie

Pisanie

 

Aplikacja KAPP_A została zaprojektowana tak, że sama wybiera i sortuje testy stosownie do wskazanego wieku dziecka oraz zaznaczonej grupy SPE, o ile istnieje taka potrzeba. Ze względu na różnice rozwojowe dotyczące badanych funkcji, zarówno wykonawczych, jak i językowych, testy zawarte w KAPP_A mają stosowne wersje wiekowe. 

Jak uzyskać dostęp do aplikacji?

Aplikacja przeznaczona jest dla specjalistów zajmujących się diagnozą funkcjonowania poznawczego dzieci i młodzieży. Skorzystanie z aplikacji jest możliwe po założeniu konta w systemie KAPP. Po uzyskaniu loginu i hasła można zalogować się na stronie z aplikacją, po czym należy  pobrać ją i zainstalować. 

Administratorem KAPP jest Ośrodek Rozwoju Edukacji. Obecnie dostęp do KAPP mają poradnie koordynujące w projektach grantowych z 12 województw. Lista poradni koordynujących znajduje się tutaj. W kolejnym etapie dołączą poradnie z pozostałych województw. Rekrutacja będzie uruchomiona na stronie szkolenia.ore.edu.pl. Informacji na temat organizacji, przebiegu i programu szkoleń udziela Katarzyna Nowakowska (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), kierownik projektu "Szkolenia i doradztwo dla kadr ppp" z ramienia ORE.

 

1 Atuty baterii KAPP2 KAPP jako nowoczesne narzędzie komputerowe

 9 Kompleksowa Analiza Procesów Poznawczych. Bateria testów komputerowych KAPP A dla dzieci i młodzieży w wieku 525 lat 19 Kompleksowa Analiza Procesów Poznawczych. Bateria testów komputerowych KAPP A dla dzieci i młodzieży w wieku 525 lat 2

 

 

 

6 KAPP Schemat Wybór ścieżki diagnostycznej ze wzlgędu na wiek7 KAPP Schemat Wybór ścieżki diagnostycznej ze wzlgędu na grupę