Wiele zrobiliśmy, ale wiele przed nami

Jesteśmy na półmetku naszego zadania, czyli wsparcia pierwszego etapu wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Dlatego spotkaliśmy się z naszymi partnerami, żeby przedyskutować to co się wydarzyło przez ostatnie prawie półtora roku i jakie mamy plany na przyszłość.

Spotkanie otworzył zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych ds. ZSK Bartosz Kęciek oraz Maciej Lasota z MEN. Obaj mówili stanie prac nad wdrażaniem Systemu oraz o zmianach, które powinny zacząć obowiązywać w niedalekiej przyszłości. Następnie nasi eksperci Agnieszka Szymczak i Maciej Tauber opowiadali jak wyglądała i dalej może wyglądać współpraca przy opisywaniu kwalifikacji rynkowych lub jak zostać instytucją certyfikującą.

Bardzo ciekawą prezentację przedstawił Piotr Marek z Instytutu Sportu Państwowego Instytutu Badawczego. Zwrócił uwagę, że dyplomy ukończenia kursów internetowych za 60 złotych niekoniecznie mogą mieć jakąś wartość. Z drugiej strony zapytał zebranych czy ktokolwiek kiedykolwiek spytał wynajętego przez siebie instruktora narciarstwa o kwalifikacje. Rękę podniosła tylko jedna osoba – swoją drogą ekspertka IBE. To pokazało jak jeszcze wiele pracy przed nami jeśli chodzi o wdrażanie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i jego upowszechnianie.

NASZE BADANIA