Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych

Dziś Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych. Warto w związku z tym przypomnieć, dlaczego i w jaki sposób torebki szkodzą naszemu środowisku i czemu lepiej już dziś zacząć używać zamiast nich toreb papierowych bądź płóciennych.

Torby z plastiku rozkładają się nawet do 500 lat, zalegając przez ten czas na wysypiskach lub fruwając z miejsca na miejsce, podczas rozkładu wydzielają do środowiska sztuczne substancje.Tworzywa sztuczne, w tym nierozłożone torby i plastikowy pył stanowią aż 99,9% Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Jest to olbrzymie skupisko rozmaitych odpadów, które powstało w północnej części Oceanu Spokojnego, pod wpływem działania prądów oceanicznych. Ma powierzchnię ok. 1,6 mln km² - to pięciokrotność powierzchni Polski. Foliowe torby (oraz inne plastiki) zgromadzone czy to na wysypiskach, czy w obrębie Plamy Śmieci, szkodzą zwierzętom, które giną po połknięciu takich niestrawnych, blokujących przewód pokarmowy przedmiotów lub duszą się po zaplątaniu się w torbę. Dlatego dobrze jest pamiętać, żeby przed wyrzuceniem rozciąć worek i przeciąć ucha, a najlepiej chodzić do sklepu z płóciennymi torbami.

BIObec w IBE. Poznaj projekt dotyczący biogospodarki

Kraje europejskie w różny sposób próbują radzić sobie z tym problemem. Coraz więcej z nich decyduje się na  wprowadzenie zakazów i opłat od dystrybucji plastikowych toreb na poziomie krajowym. Szansą może być także doskonalenie użyteczności toreb biodegradowalnych. Obecnie ich biodegradowalność jest pozorna, ponieważ nie rozkładają się one, a jedynie rozsypują do postaci plastikowego pyłu, który następnie unosi się w wodzie i powietrzu. By doskonalić to rozwiązanie, potrzebujemy ekspertów i specjalistów biegłych w temacie gospodarki obiegu zamkniętego, w tym biogospodarki.

Tym, między innymi, zajmujemy się w ogólnoeuropejskim projekcie BIObec, którego celem jest budowanie mostów pomiędzy biogospodarką a systemem edukacji, poprzez łączenie uniwersytetów, laboratoriów oraz ośrodków badawczo-rozwojowych klaśnie z podmiotami przemysłowymi i regionami.