O EDUKACJI INACZEJ – EDUKACJA OPARTA NA DOWODACH.

6-7 kwietnia 2017 pracownicy Zespołu Dydaktyk Szkolnych Instytutu Badań Edukacyjnych dr E. Barbara Ostrowska i dr Marcin M. Chrzanowski uczestniczyli w II ogólnopolskiej konferencji: O edukacji inaczej – Edukacja oparta na dowodach zorganizowanej przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wygłosili referat pt.: Przedmioty przyrodnicze kluczem do naukowego myślenia – co wynika z badań?

Tematyka konferencji skupiła się na szeroko pojętej problematyce umiejętności rozumowania i wykorzystania naukowej metody badawczej w dydaktykach i w procesie nauczania-uczenia się. W czasie konferencji zostało wygłoszonych siedem wykładów przez specjalistów z całego kraju oraz odbyło się osiem różnych warsztatów interaktywnych dla uczestników. Przedstawiciele Instytutu Badań Edukacyjnych wzięli udział w dwóch warsztatach:
- Włącz myślenie krytyczne! Trening jak nie dać się uwieść pseudonaukowym modom w edukacji – prowadzonym przez Pana Tomasza Garstkę oraz
- Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem metody Action Learning – poprowadzonym przez Pana Tomasz Janiaka.

Prezentacja przedstawiona przez dr Ostrowską i dra Chrzanowskiego, wykorzystująca wyniki przeprowadzonych przez IBE badań PISA 2015 oraz Laboratorium myślenia, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców.

Do pobrania: prezentacja plik PDF

W konferencji wzięło udział ponad 70 nauczycieli.

Do pobrania: Program konferencji

Link do strony konferencji: