Projekt „Bocianica” – próba aplikacji teorii wychowania estetycznego Ireny Wojnar i pedagogiki teatru na etapie edukacji przedszkolnej

Celem artykułu jest zaprezentowanie praktycznego zastosowania teorii wychowania estetycznego we współczesnej pedagogice teatru w odniesieniu do grup przedszkolnych. Na przykładzie projektu „Bocianica” artykuł ukazuje metody pedagogiki teatru, które na etapie edukacji przedszkolnej realizują teorię wychowania estetycznego stworzoną przez prof. Irenę Wojnar.

W pierwszej części artykułu przedstawione są podstawy teorii wychowania estetycznego, w tym postawa otwartego umysłu i jej elementy składowe. W dalszej części wyjaśniono pojęcie pedagogiki teatru i przedstawiono projekt „Bocianica”, który zakładał przeprowadzenie Warsztatów Dziecięcej Ekspresji Twórczej. Warsztaty polegały na cotygodniowych spotkaniach grupy czterolatków, w ramach których podejmowane były działania o charakterze: teatralnym, plastycznym i muzycznym, mające na celu wprowadzenie dziecka w świat wartości estetycznych. Istotą warsztatów było odejście od typowej formy prowadzenia zajęć teatralnych dla dzieci, które charakteryzują się z góry narzuconym scenariuszem. W kolejnej części artykułu przeanalizowany został przebieg projektu „Bocianica” w kontekście teorii wychowania estetycznego, wskazano środki wyrazu artystycznego wykorzystywane przez dzieci i sposób pracy z nimi polegający na: wychodzeniu od potrzeb grupy, podmiotowości uczestników działań, dialogu, spontaniczności, improwizacji, wprowadzeniu w wartości estetyczne, kształtowaniu kompetencji poznawczych, wyobraźni i wrażliwości na świat. Artykuł kończy podsumowanie podkreślające, że zastosowanie założeń teorii wychowania estetycznego oraz metod pedagogiki teatru, pozwoliło na wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych, przy jednoczesnym przekazaniu im poczucia sprawstwa, i pokazanie, że każde doświadczenie, każdy pomysł i inspiracja są ważne i możliwe do włączenia we wspólnie realizowane twórcze działanie.

  Pobierz plik PDF

Najnowsze artykuły

Uwarunkowania gotowości nauczycieli do doskonalenia własnych kompetencji moralnych

  • Agnieszka Buczak, Izabella Maria Łukasik

Skuteczność zastosowania wirtualnej rzeczywistości (VR) w szkoleniach wysokościowych

  • Michał Kędra, Rafał Muda, Paweł Rosiński

The opinions of adolescents on the methodics of religious education in Poland

  • Marta Buk-Cegiełka, Helena Słotwińska, Janusz Mariański, Paweł Mąkosa, Radosław Rybarski

Fear of taking math exams in the time of COVID-19

  • Jolanta Perek-Białas, Paweł Grygiel, Roman Dolata, Paulina Skórska