Mobilne Laboratoria Przyszłości mogą odwiedzić także Twoją szkołę!

Mobilne Laboratoria Przyszłości to 16 ekip edukatorów, którzy każdego dnia w szkołach podstawowych w całej Polsce prowadzą bezpłatne warsztaty z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu dostępnego w szkołach. Jest to możliwe dzięki nowatorskiemu programowi „Laboratoria Przyszłości”. Zapisy do projektu są wciąż otwarte, dlatego zachęcamy szkoły do przesyłania zgłoszeń.

 W roku szkolnym 2022/2023 edukatorzy MLP odwiedzili ponad:

 • 359 powiatów, czyli 99,7 proc. wszystkich powiatów w Polsce,
 • 125 tys. uczniów biorących udział w warsztatach.

Podczas swoich wizyt edukatorzy przeprowadzili 17 tys. godzin zajęć i przejechali 640 tys. kilometrów specjalnie wyposażonymi busami, by dotrzeć do najmniejszych nawet placówek.

 

Stwierdzamy, że w większości szkół, które wzięły udział w programie Mobilne Laboratoria Przyszłości, informatycy i nauczyciele świetnie zagospodarowali udostępniony sprzęt. Mobilne Laboratoria Przyszłości sprawdzają się w praktyce i inspirują uczniów do rozwoju talentów w oparciu o nowe technologie, a także wspierają nauczycieli w rozwoju bazy dydaktycznej

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Razem ze społecznościami szkolnymi doskonale pokazaliśmy, co w praktyce oznacza hasło #EdukacjaToWspółpraca. Dlaczego? Ponieważ to szkoły same zgłaszały chęć zaproszenia ekipy edukatorów do placówki. Bez tej otwartości i chęci wspólnego działania projekt nie mógłby istnieć. Ekipy edukatorów nadal będą odwiedzać szkoły podstawowe, ponieważ chcemy, aby każda, nawet najmniejsza zgłoszona do projektu społeczność szkolna mogła uczestniczyć w naszych warsztatach

Justyna Orłowska, Szefowa GovTech.

Stawiamy na praktykę nie teorię. Zapoznaj się ze szczegółami tego przedsięwzięcia i zaproś nas do swojej szkoły!

CO ZAPEWNIMY W RAMACH OBJAZDU?

Zajęcia warsztatowe są prowadzone dla grup 10-15 osobowych. W czasie wizyty w szkole każdy z edukatorów może poprowadzić zajęcia, które trwają łącznie od 4 do 5 godzin lekcyjnych. W ciągu jednego dnia grupa dwóch edukatorów przeprowadzi w jednej szkole łącznie 10 godzin lekcyjnych. Każda szkoła może wybrać najodpowiedniejsze zajęcia warsztatowe z następujących bloków tematycznych:

 • DRUK 3D - wprowadzenie w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej
 • JAK WIDZI KOMPUTER? - wprowadzenie w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Młodzież w ciągu 45 minut zapozna się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej.
 • DŁUGOPISY 3D - zajęcia dostarczą uczniom niezapomniane doświadczenia edukacyjne, rozwijając ich zdolności projektowania, wytwarzania i wyrażania swojej kreatywności. Podczas zajęć każdy może zaprojektować swój własny breloczek lub figurkę i stworzyć ją za pomocą długopisu. Zajęcia te rozwijają wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie, uczą skupienia, precyzji i doskonalą motorykę małą.
 • GOGLE VR - Mobilne Laboratoria Przyszłości, wyposażone w zestawy okularów Class VR, pozwalają w niezwykły sposób realizować podstawę programową z wielu przedmiotów. Dostarczają 14 modułów dydaktycznych, obejmujących takie dziedziny jak: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, technologia, a także ponad tysiąc wizualizacji i modeli 3D, które można wykorzystać w różnych tematach lekcyjnych.
 • LEGO EDUCATION SPIKE - LEGO Education SPIKE to wszechstronne narzędzie edukacyjne, które umożliwia przejście od podstawowych lekcji do realizacji projektów pełnych kreatywności. Dzięki zestawowi składającemu się z klocków LEGO, programowalnego elementu HUB, języka programowania Scratch oraz modułów STEAM, uczniowie doskonalą nie tylko umiejętność rozwiązywania problemów, ale również kreatywność, współpracę i wyobraźnię.
 • MIKROKONTROLERY - Podczas zajęć uczniowie wkraczają do świata automatyzacji i robotyki, odkrywając jak za pomocą prostego mikrokontrolera, można stworzyć urządzenie do podlewania roślin. To praktyczne narzędzie, które każdy może zbudować we współpracy z rodzicem, co pozwala na rozwijanie praktycznych umiejętności i wspólną zabawę.
 • MINECRAFT EDUCATION - Minecraft Education to platforma oparta na grze, która przenosi uczenie się na zupełnie nowy poziom. Tutaj nauka staje się zabawą, a kreatywność nie zna granic. To nie tylko gra - to narzędzie, które przygotowuje uczniów na przyszłość. Wspiera rozwijanie kluczowych umiejętności, takich jak rozwiązywanie problemów, współpraca, obywatelstwo cyfrowe i krytyczne myślenie.
 • OBRÓBKA DREWNA - Cool Tool to zestaw wszechstronnych narzędzi, stworzony z myślą o kreatywnych warsztatach w szkołach podstawowych. W jego skład wchodzą między innymi tokarka do drewna oraz metalu, frezarka, wyrzynarka do drewna. Łącznie kilkanaście urządzeń, które uczniowie mają możliwość przebudować według potrzeb. Dzięki łatwości montażu, precyzyjności elementów, przebudowa jest niezwykle prosta.
 • PODŁOGA INTERAKTYWNA - Interaktywna podłoga SmartFloor to innowacyjne narzędzie, które inspiruje. Dzięki różnorodnym aplikacjom dostępnym na SmartFloor uczniowie rozwijają swoją kreatywność, logiczne myślenie, spostrzegawczość oraz koordynację ruchową.
 • ROBOTYKA - Przygoda z Photonem to fascynujące wprowadzenie w świat technologii i programowania, łączące naukę z zabawą. Uczestnicząc w tych zajęciach, uczniowie rozwijają swoją kreatywność oraz zdolności logicznego myślenia. Poziomy trudności są dostosowane do wieku grupy, dzięki czemu każdy uczeń może swobodnie kroczyć ścieżką nauki programowania.

CO O PROGRAMIE MÓWIĄ JEGO DOTYCHCZASOWI UCZESTNICY?

Podczas zajęć pracowaliśmy z drukarkami 3D - oglądaliśmy rzeczy, które zostały przez nią wykonane. Z edukatorem rozmawialiśmy o sztucznej inteligencji i używaliśmy gogli VR, które chyba najbardziej mi się podobały ze wszystkich zajęć, dlatego, że super jest móc mieć je na oczach i widzieć świat wirtualny. Oprócz tego świetne były też długopisy 3D - zrobiłam przy jego pomocy własny breloczek.

uczennica szkoły podstawowej w Siedliskach Drugich.

Bus z ekspertami i laboratoryjnym sprzętem odwiedził szkołę, aby wesprzeć proces wykorzystania sprzętu, zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Eksperci przeprowadzili 10 godzin warsztatów z nauczycielami i uczniami z możliwości wykorzystywania nowoczesnego sprzętu. Uczniowie klas 4, 5 i 6 aktywnie uczestniczyli w zajęciach na temat ,,Druk 3D” oraz sztucznej inteligencji.

dyrektor szkoły podstawowej w Pruszczu Gdańskim.

Począwszy od września 2022 roku, ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości każdego dnia odwiedzają uczniów i nauczycieli w szkołach podstawowych, aby wspierać wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań dla edukacji w każdym województwie.

Warsztaty w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości są całkowicie bezpłatne. Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. O możliwości ich przeprowadzenia w zgłaszającej się placówce decyduje m.in.: kolejność zgłoszeń, dostępność regionalnej ekipy edukatorów oraz dostępność terminów w danej szkole.

 

Jeśli chcesz, by ekipa Mobilnych Laboratoriów Przyszłości odwiedziła Twoją szkołę zgłoś się na:
https://www.gov.pl/web/laboratoria/mobilne-laboratoria-zgloszenia

Kalendarz wydarzeń

Lipca   2024
Pon Wt Śr Cz Pt Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

NASZE BADANIA