Poradnie będą diagnozować dzieci nowymi testami IBE na tabletach

Rozpoczął się nowy projekt Instytutu Badań Edukacyjnych. Każda chętna poradnia psychologiczno-pedagogiczna może otrzymać nowoczesne testy do diagnozowania dzieci. Psychologowie zyskają narzędzia, dzieci i rodzice – najlepszą wiedzę o stanie dziecka, a naukowcy będą mogli sprawdzić, jak funkcjonują przygotowane przez nich testy

To będzie duża zmiana i pomoc w diagnozowaniu dzieci. Publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne za darmo dostaną nowoczesne narzędzia do diagnozowania dzieci – zapisane na tabletach elektroniczne testy. Zostały przygotowane przez ekspertów z Instytutu Badań Edukacyjnych na podstawie badań. Teraz trafią w ręce diagnostów, którzy zostaną też przeszkoleni przez badaczy. Pierwsze warsztaty z pracownikami poradni rozpoczęły się dziś w Toruniu.
- Udostępnimy w sumie pięć różnych narzędzi – opowiada dr Radosław Kaczan z IBE. – Są wśród nich kwestionariusze do rozwoju społecznego i emocjonalnego małych dzieci w wieku od 1,5 roku do 5,5 lat. Są również testy do diagnozy indywidualnej dzieci rozpoczynających naukę, czyli dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Każdy przeszkolony pracownik poradni otrzyma tablet z narzędziami, który będzie mógł wykorzystywać w swojej codziennej pracy.

Nowoczesne i aktualizowane przez sieć

Nowe testy IBE mają ogromną zaletę – powstały w oparciu o przeprowadzone niedawno badania edukacyjne i są dostosowane do dzisiejszych dzieci. Każde badane dziecko będzie można ocenić na tle dzisiejszych rówieśników.
Kolejny mocny punkt to przygotowanie ich w formie elektronicznej i przyjaznej dla dzieci. Część z nich to tzw. testy adaptatywne, czyli dostosowujące poziom trudności kolejnych zadań w zależności od poprzednich rozwiązań każdego dziecka. Naukowcy projektując test sprawdzili również, że swobodnie radzą sobie z nim dzieci, które nie mają w  domu tabletu.
Elektroniczna platforma działająca w systemie Android, którą pobrać można ze sklepu Google Play, pozwoli też badaczom aktualizować narzędzia. Badacz posiadający tablet będzie musiał jedynie zadbać o połączenie z Internetem i pobranie aktualizacji.
– Dzięki temu również my będziemy otrzymywać wyniki testów prowadzonych w poradniach, oczywiście anonimowo, ale z danymi dotyczącymi tylko wieku dzieci – opowiada dr Kaczan. – To pozwoli nam na bieżąco uaktualniać normy obu narzędzi.

Od 1,5-rocznego brzdąca do 7-latka

Co dokładnie otrzymają pracownicy poradni? - test TUNSS, dzięki któremu będą mogli sprawdzić umiejętności dzieci istotne z punktu widzenia nauki pisania, czytania i matematyki (m.in. sprawność manualną, spostrzegawczość, umiejętność porównywania wielkości przedmiotów). – TUNSS przypomina bardziej zabawę niż badanie testowe – zaznacza dr Piotr Rycielski z IBE. – Dzieci chętnie go rozwiązują, nie odczuwają ani lęku ani znudzenia w trakcie wykonywania testu – dodaje. TUNSS przeznaczony jest do diagnozowania dzieci w wieku 5-7 lat.
IBE opracował też Test Pamięci Roboczej do pomiaru pamięci roboczej u dzieci w wieku 6 i 7 lat. Dzięki temu można ocenić, jakim potencjałem – a nie wiedzą – dysponuje dziecko. Ocena pamięci roboczej może pomóc przewidywać późniejsze osiągnięcia szkolne 6- czy 7-latka.
Oprócz tych dwóch narzędzi, pracownicy poradni otrzymają też opracowane w IBE narzędzia do diagnozy psychospołecznego funkcjonowania dzieci w wieku od 1,5 roku do 5,5 lat. Będą to trzy kwestionariusze, które adresowane są do rodziców dzieci. Pozwalają na szybką ocenę rozwoju dziecka w danym obszarze i ułatwią zadecydowanie o dalszych krokach diagnostycznych:
– kwestionariusz Styl adaptacji (pozwala diagnozować zarówno uspołecznienie –  posiadanie kompetencji społecznych prowadzących do zaangażowania dziecka w nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów społecznych – oraz eksternalizację – podejmowanie przez dziecko zachowań buntowniczych, negatywistycznych i agresywnych),
– kwestionariusz Reakcja na nowość (pozwala na ocenę szybkości adaptacji dziecka do nowych warunków oraz sposobu reagowania przez nie na nowe bodźce: osoby, miejsca, przedmioty),
– kwestionariusz Koncentracja (pozwala na ocenę zdolności dziecka do wykonywania zadań wymagających skupienia uwagi i wytrwałości).

Warsztaty i pół roku diagnoz
Diagnosta może pobrać Platformę Testów IBE z Internetu na urządzenie z systemem Android, jednak uruchomić testy będą mogli tylko pracownicy przeszkoleni przez IBE. Elektroniczne testy są zabezpieczone cyfrowym podpisem.
Na warsztaty z badaczami zostały zaproszone wszystkie publiczne poradnie. – Każda mogła wysłać pracownika, któremu zaprezentujemy nasze narzędzia i pokażemy, jak z nich korzystać – mówi dr Radosław Kaczan.
W sumie odbędą się cztery spotkania warsztatowe. Pierwsze odbyło się w Toruniu w dniach 27 i 28 października. Kolejne zaplanowano w Lublinie (3-4 listopada), Poznaniu (13-14 listopada) i Katowicach (17-18 listopada).
Pracownicy poradni po warsztatach otrzymają od IBE tablet z testami. Będą mogli z niego korzystać przez pół roku. Po tym czasie poradnia będzie mogła wykupić urządzenie.

Pobierz informację (docx, pdf)

Więcej informacji o badaniu „Nowoczesne narzędzia w diagnozie indywidualnej dzieci” i warsztatach

Kalendarz wydarzeń

Czerwca   2024
Pon Wt Śr Cz Pt Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

NASZE BADANIA