Badanie PISA w... "Milionerach". To było pytanie za 5 tys. zł

Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów pojawił się w popularnym teleturnieju prowadzonym przez Huberta Urbańskiego.

Badanie PISA (Programme for International Student Assessment) to Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów. Realizowane jest przez konsorcjum nadzorowane przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) i przedstawicieli krajów członkowskich.

To największe międzynarodowe badanie umiejętności uczniów na świecie, realizowane co 3 lata we wszystkich krajach członkowskich OECD, a także w kilkudziesięciu innych krajach. Polska uczestniczy w nim od samego początku, czyli od roku 2000. Od 2013 roku badanie przeprowadzane jest w naszym kraju przez Instytut Badań Edukacyjnych.

Pytanie o badanie PISA pojawiło się w jednym z ostatnich wydań programu "Milionerzy". Uczestnik zmagań zdołał odpowiedzieć na pytania: "Jaki tytuł arystokratyczny nosili Zygmunt Krasiński i Aleksander Fredro?" oraz o synonim "imentu". Wtedy otrzymał pytanie za 5 tys. złotych:

  • PISA to badanie: A. uczniów; B. polityków; C. lekarzy; D. urzędników

Uczestnik nie wahał się ani sekundy i wskazał prawidłową odpowiedź, jaką byli uczniowie. Zawodnikowi gratujemy wiedzy o międzynarodowych badaniach i przypominamy, że wyniki najnowszej edycji badania PISA, przeprowadzonego wiosną 2022 roku, poznamy już w grudniu. 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę badania PISA.

NASZE BADANIA