TIMSS 2023. 150 szkół podstawowych weźmie udział w międzynarodowym badaniu

W 150 szkołach podstawowych w całej Polsce uczniowie czwartych klas będą mieli okazje wziąć udział w kolejnej edycji międzynarodowego badania TIMSS.

Badanie TIMSS jest organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mierzenia Osiągnięć Szkolnych (IEA), a w Polsce przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które zleciło przeprowadzenie badania Instytutowi Badań Edukacyjnych.

Badanie TIMSS analizuje poziom wiedzy i rozumowania uczniów w zakresie matematyki i nauk przyrodniczych. Zgodnie z procedurami międzynarodowymi, do badania wylosowano 150 szkół podstawowych z całej Polski.

Do badania nie można się zgłosić. Tylko wylosowane placówki będą mogły wziąć w udział w badaniu i otrzymają szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu i przebiegu tego przedsięwzięcia w ich szkole.

Po raz pierwszy w Polsce w badaniu głównym TIMSS czwartoklasiści będą rozwiązywać zadania na komputerach. Specjalnie przygotowany sprzęt i aplikacje umożliwią sprawdzenie wiedzy i umiejętności w zadaniach, które będą rozwiązywali również uczniowie z ponad 60 krajów z całego świata.

TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study – Międzynarodowe Badanie Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych) to międzynarodowy, cykliczny program pomiaru osiągnięć szkolnych uczniów. Badanie jest realizowane co cztery lata, od 1995 r., i jest jednym z największych na świecie projektów badawczych dotyczących osiągnięć edukacyjnych.

Więcej informacji o metodologii badania oraz wyniki poprzednich edycji dostępne są tutaj.