Sesja specjalna IBE na XVIII Zjeździe Socjologicznym w Warszawie

Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza na XVIII Zjazd Socjologiczny. Podczas wydarzenia odbędzie się sesja pod patronatem IBE na której wystąpią z referatami eksperci Instytutu. 

XVIII Zjazd Socjologiczny odbędzie się w dniach 14 - 17 września w Warszawie. Organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Udział w nim zapowiedzieli wybitni przedstawiciele i przedstawicielki dyscypliny z Polski i zagranicy, a także przewodniczący najważniejszych międzynarodowych stowarzyszeń socjologicznych. Jak zapowiadają organizatorzy - "to będzie wyjątkowo ważny zjazd". Dlaczego?

Polskie Towarzystwo Socjologiczne chce go w całości poświęcić dyskusji nad zjawiskami i wydarzeniami, które naruszyły poczucie stabilności i przewidywalności naszego świata. Chodzi m.in: o katastrofę klimatyczną, ruchy migracyjne, wzrost nierówności społecznych, populizm, pandemię, narastającą różnorodność, innowacyjne praktyki radzenia sobie z niepewnością czy zmiany wokół nowoczesnych technologii.

Dlatego hasłem przewodnim XVIII Zjazdu Socjologicznego jest "Społeczeństwo przyszłości. Rekompozycje". Eksperci będą wspólnie poszukiwać odpowiedzi na pytania o sens obserwowanych i doświadczanych zmian. Program wydarzenia dostępny jest tutaj

Sesja pod patronatem Instytutu Badań Edukacyjnych

W tym roku jedna z kluczowych sesji specjalnych odbędzie się pod patronatem IBE. Odbędzie się ona 14 września w godz. 14:30 - 16:00 pod hasłem "Ciągłość i zmiana w edukacji. Rozwój kultury usprawnień w społeczeństwie cyfrowym". Przedstawione zostaną referaty oraz wykłady pokazujące kluczowe wyzwania edukacji, widziane zarówno z perspektywy teoretycznej, jak i empirycznej. Pokazane zostaną też innowacyjne działania i badania prowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych dające wgląd polską edukację i jej społeczne uwarunkowania oraz nowe możliwości prowadzenia analiz socjologicznych.

Z ramienia Instytutu Badań Edukacyjnych wystąpią:

  • Arkadiusz Jabłoński z referatem "Kultura usprawnień w społeczeństwie cyfrowym – perspektywa socjologiczna"
  • Mariusz Zemło z referatem "Szkolny system normatywny podstawą skuteczności działań wychowawczo-edukacyjnych"
  • Bogdan Więckiewicz z referatem "Rodzina w obliczu ciągłości i zmiany w edukacji"
  • Michał Przymusiński z referatem "Projekty cyfryzacyjne IBE - nowoczesne narzędzia dla edukacji"
  • Krzysztof Bulkowski z referatem "Międzynarodowe badanie umiejętności 15-latków PISA. Innowacje metodologiczne w technologii pomiaru umiejętności"
  • Olga Wasilewska z referatem "Jak mierzyć kompetencje obywatelskie młodzieży? Doświadczenia międzynarodowego badania ICCS"
  • Michał Sitek z referatem "Umiejętności osób dorosłych, ich uwarunkowania i wykorzystanie w życiu codziennym i pracy. Porównawcze badanie umiejętności osób dorosłych PIAAC 2022-23".

Więcej informacji o Zjeździe można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia oraz na Facebooku.