SEPIS z prestiżową nagrodą Organizacji Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych przyznała UN Public Service Award. W tym roku nagrodzono System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS), który współtworzył Michał Przymusiński, obecnie Zastępca Dyrektora IBE ds. Cyfryzacji Nauki i Edukacji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych z okazji światowego Dnia Służby Publicznej przyznaje nagrodę UN Public Service Award. W tym roku nagrodzono projekt Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Cyfryzacji i Centrum GovTech, czyli System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Warto odnotować, że pracami budowy i uruchomienia SEPIS kierował Michał Przymusiński, obecnie Zastępca Dyrektora IBE ds. Cyfryzacji Nauki i Edukacji.

SEPIS to uruchomiony w październiku 2020 r. projekt całościowej cyfryzacji działań polskich służb sanitarnych. Centralnym komponentem jest system informatyczny pozwalający na obsługę obywateli. SEPIS powstał w odpowiedzi na wybuch pandemii Covid-19, w celu pomocy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu w wykonywaniu swoich obowiązków. Z systemem połączono strony internetowe stacji powiatowych i wojewódzkich oraz uruchomiona została centralna infolinia obsługująca dziesiątki tysięcy połączeń dziennie.

SEPIS - transformacja cyfrowa inspekcji sanitarnej w jednym programie

Dzięki tysiącom godzin intensywnych badań potrzeb użytkowników, ogromnemu zaangażowaniu pracowników Sanepidu pracujących w niezwykle trudnych warunkach pandemii i w połączeniu z najlepszymi praktykami z zakresu service design, w krótkim czasie system stał się dla 11 000 pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych z całego kraju jednym narzędziem, w którym są w stanie realizować wszystkie swoje zadania – od wywiadów epidemiologicznych po raportowanie. To właśnie to otwarcie na użytkowników oraz zwinność działania w projekcie IT zostały dziś docenione przez ONZ.

Projekt powstał na polecenie Premiera Mateusza Morawieckiego. Projekt wdrożony został przez Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Za rozwój systemu odpowiadało później, kierowane przez Justynę Orłowską, Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nagroda ONZ potwierdza, że SEPIS należy do ścisłej czołówki rozwiązań informatycznych wspierających walkę z pandemią, a sam proces cyfryzacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej został przeprowadzony wg najlepszych wzorców projektowania rozwiązań skupionych na potrzebach użytkowników.

NASZE BADANIA