Drugie spotkanie eksperckie w ramach projektu Sirius 2.0

17 września 2019 roku w Instytucie Badań Edukacyjnych odbyło się spotkanie eksperckie – Diagnoza potrzeb i umiejętności dzieci cudzoziemskich. Jak samorządy miejskie mogą wspierać edukację dzieci cudzoziemskich. Był to drugi tzw. NRT (National Roundtable – okrągły stół) organizowany w ramach projektu Sirius 2.0.

W ostatnich latach duże miasta w Polsce doświadczyły znaczącego wzrostu liczby dzieci cudzoziemskich w systemie edukacji. Jest to istotne wyzwanie dla szkół - dyrektorów i nauczycieli. Dlatego podczas spotkania eksperci rozmawiali o tym, w jaki sposób samorządy miejskie wspierają i mogą wspierać dyrektorów i nauczycieli w zakresie edukacji dzieci cudzoziemskich. Szczególną uwagę poświęcono kwestii diagnozy potrzeb i umiejętności dzieci cudzoziemskich, która w trakcie pierwszego NRT w 2018 roku została zidentyfikowana jako jeden ze szczególnie istotnych obszarów dla kształcenia migrantów w Polsce. Ponadto uczestnicy dyskutowali o innych wyzwaniach związanych z edukacją dzieci cudzoziemskich w Polsce – poruszono między innymi kwestie: funkcjonowania oddziałów przygotowawczych, pracy asystentów międzykulturowych, różnego rodzaju programów mentoringowych. Odnotowano postęp w zakresie dostępności informacji dla rodziców uczniów cudzoziemskich o edukacji w polskich szkołach. Wskazywano także na problem braku platformy, która zbierałaby różnorodne materiały informacyjne, metodyczne czy diagnostyczne przydatne w pracy z uczniem cudzoziemskim.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i opinii zarówno samorządów dużych miast, jak i przedstawicieli organizacji pozarządowych, ośrodków doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, nauczycieli, naukowców i badaczy, a także innych ekspertów zajmujących się wsparciem kształcenia cudzoziemców. Kolejne spotkania o charakterze National Roundtable w projekcie Sirius w Polsce zaplanowane są na 2020 i 2021 rok.

Program spotkania  |  Pobierz

Galeria