Projekt „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych” jest odpowiedzią na Zalecenie Rady Unii Europejskiej w sprawie ścieżek poprawy umiejętności: nowe możliwości dla dorosłych.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś priorytetowa IV – Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie – 4.1. Innowacje społeczne. Liderem “Szansy” jest Fundacja na rzecz Rozwoju Systemu Edukacji.
Celem projektu jest opracowanie i przetestowanie modeli wsparcia edukacyjnego dla osób dorosłych z niskim poziomem umiejętności podstawowych, do których zalicza się: rozumienie i tworzenie informacji, rozumowanie matematyczne, umiejętności cyfrowe oraz kompetencje społeczne.
Projekt zakłada wsparcie edukacyjne oparte na trzech krokach:
- indywidualna diagnoza kompetencji;
- wsparcie edukacyjne dopasowane do indywidualnych potrzeb uczestnika;
- walidacja efektów uczenia się.
Rola IBE w projekcie
Rola Instytutu Badań Edukacyjnych jako partnera projektu polega m.in. na prowadzeniu badań i analiz, opracowaniu zasad przeprowadzania walidacji efektów uczenia się, a także na wsparciu merytorycznym grantobiorców realizujących pilotaże modeli. Na ostatnim etapie projektu przedstawiciele IBE przygotują rekomendacje dotyczące sposobów systemowego rozwijania umiejętności podstawowych osób dorosłych.
Grupy docelowe projektu
- Osoby dorosłe z niskimi umiejętnościami podstawowymi będące pracownikami zakładów pracy (zwłaszcza MŚP).
- Osoby dorosłe z niskimi umiejętnościami podstawowymi pozostające bez pracy (bierne zawodowo i/lub bezrobotne), np. osoby chcące wejść lub powrócić na rynek pracy po długiej przerwie, kobiety po długim okresie wychowywania dzieci, osoby sprawujące opiekę nad osobami zależnymi.
- Osoby dorosłe z niskimi umiejętnościami podstawowymi z obszarów defaworyzowanych (wiejskich i/lub małych miast i/lub miejskich postindustrialnych, w tym z trudnym dostępem do edukacji), w tym na obszarach ujętych w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji oraz w rządowych programach o charakterze terytorialnym (Program dla Śląska, Program dla Bieszczad).
- Osoby dorosłe z niskimi umiejętnościami podstawowymi w wieku 50+.
- Osoby dorosłe z niskimi umiejętnościami podstawowymi z niepełnosprawnością intelektualną.
- Osoby dorosłe z niskimi umiejętnościami podstawowymi z niepełnosprawnością sensoryczną i/lub fizyczną.
- Osoby dorosłe z niskimi umiejętnościami podstawowymi dotknięte przemocą (np. fizyczną, psychiczną, ekonomiczną).
- Obcokrajowcy z prawem legalnego zatrudnienia.
Grantobiorcy projektu i procedura grantowa
Projekt jest realizowany w formule grantowej. Grantobiorcami są instytucje zaangażowane we wspieranie osób dorosłych o niskich umiejętnościach podstawowych.
Ogłoszenie wyników rekrutacji grantobiorców nastąpiło w maju 2020 r., w wyniku czego wyłoniono podmioty z terenu całej Polski, które przez najbliższe kilkanaście miesięcy będą realizowały modele wsparcia osób dorosłych o niskim poziomie umiejętności podstawowych.
Drugi nabór grantobiorców został zaplanowany na lipiec i sierpień 2022r. Przedmiotem drugiej rekrutacji jest wybór podmiotów, które wdrożą modele wsparcia osób dorosłych powyżej 18 roku życia, korzystających w Polsce z ochrony czasowej w związku z Decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony, w procesie podnoszenia umiejętności podstawowych.
Dowiedz się więcej:
Strona projektu | szansa-power.frse.org.pl
Ulotka projektowa | Pobierz