Od redakcji

Pobierz plik PDF

Szanowni Państwo,

z prawdziwą radością przekazuję Państwu kolejny numer kwartalnika Edukacja Biologiczna i Środowiskowa. W dziale KRÓTKO znajdą Państwo aż trzy zaproszenia na konferencje – zarówno studenci, jak i doświadczeni badaczy czy dydaktycy znajdą właściwą dla siebie. W przypadku każdej z nich można uzyskać więcej informacji wchodząc na stronę internetową wydarzenia. Serdecznie do tego zachęcam. Pozostała część kwartalnika to dobrze Państwu znane działy – NAUKA i SZKOŁA. Pierwszy z nich zawiera artykuł w języku angielskim dotyczący grzybów oraz wybranych enzymów wytwarzanych przez te organizmy. Lektura tego artykułu pozwoli dowiedzieć się, w jaki sposób można wykorzystać grzyby do walki z substancjami zanieczyszczającymi środowisko. Drugi artykuł w tym dziale nosi tytuł „Szkodliwy wpływ długotrwałego stresu na stan układu ruchu”. Myślę, że nikomu, żyjącemu we współczesnym świecie pełnym stresu, nie zaszkodzi lepsze poznanie własnego organizmu – w tym związku między stresem a stanem układu ruchu. Dział SZKOŁA artykuł dotyczący edukacji najmłodszych – z wykorzystaniem płazów i gadów. Autorki opisały nie tylko zalety interakcji między dziećmi w wieku przedszkolnym a tymi zwierzętami, ale także zamieściły przykładowy scenariusz zajęć, co pozwala lepiej wyobrazić sobie ich przebieg. Dla osób zainteresowanych problemami edukacji nieco starszych dzieci, polecam artykuł „Dziecięca astronomia. Dominujące modele umysłowe kształtu Ziemi, lokalizacji ludzi na Ziemi i zjawiska dnia i nocy u dzieci w wieku 5-10 lat. Aktualny numer EBiŚ jest stosunkowo zwięzły, dlatego śmiało mogę Państwa zachęcić do lektury każdego z zamieszczonych artykułów. Jestem przekonany, że znajdą Państwo w tych tekstach coś, co Państwa zaskoczy i wzbogaci codzienną pracę lub badania.

Takao Ishikawa

Aktualny numer EBiŚ

Edukacja 01 2021 okladka

Słowo wstępne