EFC baner nagroda ico

IV edycja konkursu o Nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego przyznawana jest w trzech kategoriach - publicystycznej, naukowej i specjalistycznej. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca br. Więcej
digita workshop

Path2Integrity: przetwarzanie danych osobowych w badaniach naukowych

Zaprasza studentów wszystkich kierunków na interaktywny warsztat online poświęcony rzetelności badawczej, organizowany w ramach projektu Path2Integrity. Uczestnicy spotkania otrzymają międzynarodowy certyfikat uczestnictwa podpisany przez przedstawicieli Komisji Europejskiej.  Więcej
Mask Group 332x

IBE uczestnikiem międzynarodowego projektu TRANSVAL-EU

Instytut Badań Edukacyjnych dołączył do międzynarodowego projektu TRANSVAL-EU. We współpracy z instytucjami z całej Europy zaprojektuje rozwiązania dotyczące kwalifikacji transwersalnych (przekrojowych). Więcej
innoform ico

IBE partnerem konferencji INNOFORM

Już 20 kwietnia br. rozpoczyna się największa w Polsce konferencja dedykowana branży narzędziowo-przetwórczej. Podczas trzech dni wypełnionych spotkaniami i dyskusjami nie zabraknie także tematów związanych ze Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji. Więcej
grafika 100 1001

Konkursy na stanowiska nauczycieli w Szkole Europejskiej w Brukseli i w Luksemburgu

Minister Edukacji i Nauki ogłosił konkursy na kandydatów na stanowiska w Szkołach Europejskich. Więcej
fot kk 2

Halo, tu Ziemia! Rozmowa z Katarzyną Kalinowską-Sinkowską o nauce, fake newsach i pożytkach z wątpliwości

Obserwujemy wysyp fake newsów i teorii, które doskonale udają dyskurs naukowy, opakowane są w pseudonaukowy język i podają spreparowane lub anegdotyczne dowody, które imitują dowody naukowe – mówi dr Katarzyna Kalinowska-Sinkowska, ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych. Więcej
oferta wydawnicza

Przysłowia afrykańskie. Natura i wychowanie człowieka w tradycji ustnej

fb 24px ibe-wyd-przyslowia-afrykanskieRyszard Pachociński
IBE, Warszawa 2009 r.
ISBN 978-83-87925-99-4
cena 34 zł

To jest jeden z najlepszych zbiorów przysłów, jakie kiedykolwiek widziałem. Zakres jest nadzwyczajny. Wskazuje na to, że Afrykanie tworzyli przez tysiąclecia swoje podstawowe wartości, które zawarli w postaci przysłów. Przysłowia są żywe i łatwe do zrozumienia. Były używane do celów dydaktycznych, by kształcić młode pokolenia, a także przekazywać idee i wartości innym ludziom.

To, co tutaj mamy, jest kompilacją przysłów dotyczących wszystkich aspektów życia. Pomimo olbrzymich różnic w przedstawianych kulturach istnieje wspólny pogląd na temat istniejącego świata. Powinno to być wartościowe źródło dla wszystkich ludzi zainteresowanych poznawaniem tradycji ustnej, ciągle jeszcze żywej w Afryce.

Elliot P. Skinner

Książka zawiera około 3000 przysłów zebranych na terenie Nigerii. Nie są to mało ważne powiedzonka, lecz formuły, które pozwalają nazwać trudne sprawy po imieniu, niosą mądrość i pozwalają osiągnąć sukces. Tym samym wprowadzają czytelnika w sam środek praktyki życiowej mieszkańców zachodniej Afryki.

Znajdziemy w niej zarówno filozoficzne mądrości, jak i wskazówki dotyczące drobnych, codziennych spraw. Tak trafne określenia sytuacji, w której się znalazło, jak i wskazówki, co dalej robić. Barwne, często dosadne, w większości zaskakujące.

Ze starego miodu powstaje nowy

Usunę belkę z twojego oka

To właśnie Bóg czyści odbytnicę psa

Co znaczą te i inne powiedzenia? Czy odpowiadają tym, które funkcjonują w naszej kulturze? Czy przekazują te same mądrości?

Przysłowia afrykańskie to nie tylko świetne kompendium dla pasjonatów kultury afrykańskiej. To również doskonała propozycja dla wszystkich gotowych na duchową wyprawę w nieznane. Idealna na prezent.

Informacje dodatkowe:

Uporządkowane w 20 grupach tematycznych przysłowia pochodzą z mądrości 57 plemion. Każde z przysłów podane jest w wersji oryginalnej (w transkrypcji łacińskiej) oraz w tłumaczeniu polskim z wyjaśnieniem jego sensu.

Zostały zebrane podczas 10-letniego pobytu autora w Nigerii, gdzie pracował on w sekcji językoznawczej na Uniwersytecie w Zarii. Zebrał je z pomocą ponad 300 studentów, którzy uzyskiwali je od starszyzny plemiennej, oraz ekspertów, którzy je weryfikowali. Jak zauważył, była to próba ocalenia „żywych bibliotek”, które powoli odchodzą w zapomnienie wraz z kolejnymi pokoleniami.

Książka została wcześniej wydana w wersji angielskiej w USA.

Gdzie można kupić?

w księgarniach warszawskich Prus, Liber, Tarabuk,

u wydawcy (IBE) - wystarczy zamówić mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spis treści:

Wstęp / 5