EFC baner nagroda ico

IV edycja konkursu o Nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego przyznawana jest w trzech kategoriach - publicystycznej, naukowej i specjalistycznej. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca br. Więcej
digita workshop

Path2Integrity: przetwarzanie danych osobowych w badaniach naukowych

Zaprasza studentów wszystkich kierunków na interaktywny warsztat online poświęcony rzetelności badawczej, organizowany w ramach projektu Path2Integrity. Uczestnicy spotkania otrzymają międzynarodowy certyfikat uczestnictwa podpisany przez przedstawicieli Komisji Europejskiej.  Więcej
Mask Group 332x

IBE uczestnikiem międzynarodowego projektu TRANSVAL-EU

Instytut Badań Edukacyjnych dołączył do międzynarodowego projektu TRANSVAL-EU. We współpracy z instytucjami z całej Europy zaprojektuje rozwiązania dotyczące kwalifikacji transwersalnych (przekrojowych). Więcej
innoform ico

IBE partnerem konferencji INNOFORM

Już 20 kwietnia br. rozpoczyna się największa w Polsce konferencja dedykowana branży narzędziowo-przetwórczej. Podczas trzech dni wypełnionych spotkaniami i dyskusjami nie zabraknie także tematów związanych ze Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji. Więcej
grafika 100 1001

Konkursy na stanowiska nauczycieli w Szkole Europejskiej w Brukseli i w Luksemburgu

Minister Edukacji i Nauki ogłosił konkursy na kandydatów na stanowiska w Szkołach Europejskich. Więcej
fot kk 2

Halo, tu Ziemia! Rozmowa z Katarzyną Kalinowską-Sinkowską o nauce, fake newsach i pożytkach z wątpliwości

Obserwujemy wysyp fake newsów i teorii, które doskonale udają dyskurs naukowy, opakowane są w pseudonaukowy język i podają spreparowane lub anegdotyczne dowody, które imitują dowody naukowe – mówi dr Katarzyna Kalinowska-Sinkowska, ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych. Więcej

Znamy raport z międzynarodowego badania TIMSS 2019

Badanie TIMSS przeprowadzono w Polsce w kwietniu i maju 2019 r. Objęto nim 4 882 uczniów z 270 oddziałów ze 149 wylosowanych szkół podstawowych. Stanowili oni reprezentatywną próbę populacji czwartoklasistów.

Międzynarodowe Badanie Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych (TIMSS) to międzynarodowy program cyklicznego, przeprowadzanego co cztery lata, pomiaru osiągnięć szkolnych uczniów w matematyce i przyrodzie. Realizowany jest od 1995 r. i obejmuje dwie populacje uczniów: dziesięcioletnich – w czwartym roku nauki i czternastoletnich – w ósmym roku nauki. W obecnej edycji badania TIMSS 58 krajów i regionów, w tym Polska, uczestniczyło jedynie w części obejmującej klasę czwartą.

Główne wyniki

W osiągnięciach matematycznych Polscy uczniowie zajęli 26 miejsce na 58 krajów uczestniczących w badaniu, ale ich wynik, choć niższy statystycznie, jest nieodróżnialny od wyniku dzieci z Niemiec, Danii, Szwecji czy Australii. Pod względem osiągnięć przyrodniczych polscy czwartoklasiści znaleźli się na 16 miejscu, z wynikiem nieodróżnialnym od wyników dziewięciu krajów i regionów m.in. Szwecji, Anglii, Czech, Hongkongu czy Irlandii. Najlepsze wyniki na świecie osiągają dziesięciolatkowie z krajów azjatyckich.

Średni wynik i miejsce w rankingu to ważne, ale nie jedyne informacje z badania TIMSS. Równie ważne są informacje o zróżnicowaniu wyników, słabych i mocnych stronach umiejętności polskich uczniów, różnicach w wynikach chłopców i dziewczynek. Badanie TIMSS dostarcza także wiedzy o tym, jak różnią się opinie uczniów o szkole, uczeniu się matematyki i przyrody.  Możemy też sprawdzić, w jakim stopniu wyniki uczniów zależą od wykształcenia rodziców i aktywności podejmowanych przez rodziców z dziećmi. Dowiadujemy się także wiele o tym, jakie problemy dostrzegają w swojej pracy nauczyciele i jak wyglądają lekcje matematyki i przyrody w różnych krajach.

Więcej informacji szczegółowych o badaniu TIMSS na stronie: timss.ibe.edu.pl.

POBIERZ RAPORT

TIMSS 2019 Raport 07 1