Kreujemy przyszłość. Nowe wydanie Kwartalnika ZSK

Zapraszamy do zapoznania się z treściami z najnowszego Kwartalnika ZSK przygotowanego przez ekspertów Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Bieżący numer Kwartalnika ZSK to przede wszystkim podsumowanie konferencji "Współpraca w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji" organizowanej przez IBE 12 września 2023 r. Celem wydarzenia była głównie promocja świadomego uczenia i uczenia się. W trakcie spotkania zaprezentowaliśmy dotychczasowe osiągnięcia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz dobre praktyki promujące współpracę pomiędzy wszystkimi uczestnikami Systemu. Konferencję otworzył prof. dr hab. Robert T. Ptaszek, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych. Podkreślił on w swoim wystąpieniu wagę idei uczenia się przez całe życie, zwłaszcza w dzisiejszych, pełnych wyzwań i zmian czasach. Zwrócił również uwagę na szczególną rolę ZSK w propagowaniu i wspieraniu tej idei.

W artykule Kreujemy przyszłość zapraszamy do zapoznania się z nagraniami z pierwszej części konferencji, w której wystąpili eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych i w pięciu prezentacjach podsumowali działania ZSK. 

Dobre praktyki współpracy w ZSK przedstawili następnie zaproszeni goście. Nagrania z tej drugiej części konferencji mogą Państwo obejrzeć, zapoznając się z materiałem Współpraca w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Zapraszamy także do lektury artykułów zawierających szersze komentarze ekspertów uczestniczących w wydarzeniu: Współpraca między interesariuszami fundamentem funkcjonowania ZSK, Kwalifikacje rynkowe na straży bezpieczeństwa Polek i Polaków, Różne perspektywy współpracy w ZSK, 7 lat funkcjonowania ZSK – perspektywa instytucji certyfikującej, Wykorzystanie ZSK w kształceniu zawodowym w technikum

W Kwartalniku 3/2023 nie mogło też zabraknąć prezentacji doświadczeń związanych z przygotowywaniem nowych kwalifikacji. Z pilotażem walidacji zmierzyła się, i poleca to rozwiązanie, branża beauty. Natomiast branża didżejów przedstawia wyniki badań dotyczących zarówno pracy ekspertów zajmujących się zawodowo dobieraniem, odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo, jak i oczekiwań ich publiczności. 

W numerze prezentujemy również wyniki zagranicznych badań dotyczących wpływu osoby asesora na wyniki walidacji

Zachęcamy także do pobrania raportu z badania "Uczenie się dorosłych Polaków", pokazującego uwarunkowania uczenia się w dorosłości.