Ruszyła II edycja konkursu "Jestem Eko"

W tym roku konkursowi przyświeca hasło "Zbrataj się z naturą". Do wygrania: nagroda główna w wysokości 5 000 zł, nagroda „Złote Eko-Działanie” w wysokości 4 000 zł i cztery wyróżnienia w wysokości 1 000 zł każde. Szczegóły można znaleźć na dedykowanej stronie konkursowej.

Celem „Jestem Eko” jest popularyzacja wiedzy ekologicznej oraz rozbudzanie zainteresowania natura i troski o nią w codziennym życiu dzieci, pobudzenie zmysłu obserwacji oraz wzbudzenie empatii i wrażliwości przyrodniczej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów zainteresowanych przyrodą i praktycznym zastosowaniem wiedzy ekologicznej.

Organizatorzy chcą zachęcić uczniów do zaprzyjaźnienia się ze środowiskiem, obserwacji otaczającego świata, wyjścia poza mury budynków, poznawania darów pól i łąk oraz poszanowania i otaczania opieka flory i fauny. Założeniem jest przybliżenie świata przyrody w stanie naturalnym, bez wpływów i zmian związanych z urbanizacją i uprzemysłowieniem.

Konkurs składa się z czterech zajęć edukacyjnych, które maja za zadanie rozwinąć kreatywność i aktywność uczniów. Zagadnienia podejmowane podczas zajęć edukacyjnych dotyczą codziennego życia. Poszczególne bloki połączone są ze sobą wspólną tematyka. Aby zawalczyć o nagrody, należy wykonać wszystkie cztery zadania edukacyjne oraz ogłaszane na zakończenie - Eko-Działanie.

Konkurs „Jestem Eko”, poprzez wspólne działania, zabawy, zagadki, łamigłówki, prace manualne oraz zadania praktyczne, promuje dobre praktyki ekologiczne, nakłania do samodzielnego myślenia i uczy szacunku do szeroko pojętej natury. Scenariusze zachęcają do spojrzenia na otaczający świat nieco innym okiem, kształtowania własnych opinii, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków oraz przekażą dużo praktycznej i przydatnej wiedzy pokazanej na przykładach i poprzez ciekawostki.

Konkurs po trwać przez prawie cały rok szkolny 2023/2024. Rozwiązanie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpią 14 maja 2024 r.

Patronami konkursu są: Minister Edukacji i Nauki, Polskie Radio Dzieciom, Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.