Startuje ogólnopolski konkurs "Jestem Eko" dla klas IV-VIII

Instytut Badań Edukacyjnych organizuje dla uczniów klas IV-VIII ogólnopolski konkurs poświęcony tematyce ekologicznej. Do wygrania cenne nagrody!

Konkurs skierowany jest do uczestników szkolnych kół przyrodniczych z całego kraju. Ma być uzupełnieniem wiedzy praktycznej z zakresu ekologii. Do wygrania nagrody finansowe w wysokości: 4 tys. zł (nagroda główna), 3 tys. zł (nagroda za Zadanie Konkursowe) oraz 4 x 1 tys. zł (wyróżnienia).

Eko-Konkurs jest propozycją na ciekawe zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczniowie będą mogli zapoznać się z rozmaitymi praktycznymi aspektami "bycia eko", jakie w prosty sposób mogą zostać włączone do życia codziennego. Zapoznają się również, między innymi, z pojęciami np.: upcyklingu, zero waste, oszczędzania zasobów, bioróżnorodności, działania pro natura. Przekazywane szkołom materiały będą zawierać scenariusze lekcji, karty pracy, ciekawostki, tematy do dyskusji, quizy wiedzy, słowniczki pojęć oraz skierowane do uczniów propozycje działań ekologicznych do wdrażania poza szkołą, np. w domu.

Na konkurs składają się cztery zajęcia edukacyjne, których tematyka jest ściśle powiązana z życiem codziennym:
• "Jestem Eko", cz. I, czyli wdrażanie eko-nawyków w codziennym życiu
• "Jestem Eko", cz. II, czyli eko-oszczędzanie
• "Jestem Eko", cz. III, czyli wspieranie przyrody
• "Jestem Eko", cz. IV, czyli eko-szkoła - wprowadzanie eko-zmian w szkole

Cykl „Jestem Eko” zamyka zadanie konkursowe, czyli Eko-Działanie, które ma być podsumowaniem zdobytej wiedzy i wykorzystaniem jej w praktyce. Ma ono zachęcić uczniów do dalszego działania na rzecz ochrony środowiska. Celem konkursu jest popularyzacja wśród uczniów wiedzy ekologicznej oraz kształtowanie postaw pro natura w codziennym życiu:

• zachęcenie do wdrażania prostych i praktycznych działań chroniących środowisko,
• wzbudzenie świadomości ekologicznej w codziennym życiu,
• poszerzenie wiedzy ekologicznej poprzez wspólną pracę w grupie, czynny udział w zajęciach i zyskanie doświadczenia,
• kształtowanie postaw obywatelskich,
• wzbudzenie kreatywności i aktywności,
• promowanie dobrych praktyk ekologicznych,
• wzbudzenie szacunku do otaczającego środowiska naturalnego,
• uczynienie z uczniów ambasadorów działań i zachowań ekologicznym w ich najbliższym otoczeniu (rodzina, grupa rówieśnicza, szkoła).

Udział w konkursie i materiały edukacyjne przesyłane przez organizatorów są bezpłatne. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są tutaj.

Harmonogram konkursu:
• 20 września – 14 października 2022 r. – przyjmowanie zgłoszeń szkół do Konkursu;
• 17 października 2022 r. – udostępnienie kołom przyrodniczym I scenariusza zajęć;
• 14 listopada 2022 r. – udostępnienie kołom przyrodniczym II scenariusza zajęć;
• 9 grudnia 2022 r. – udostępnienie kołom przyrodniczym III scenariusza zajęć;
• 6 lutego 2023 r. – udostępnienie kołom przyrodniczym IV scenariusza zajęć;
• 6 marca 2023 r. – ogłoszenie zadania konkursowego „Eko-Działanie”;
• 7 marca – 7 kwietnia 2023 r. – termin nadsyłania zadań konkursowych;
• 21 kwietnia 2023 r. – rozwiązanie Konkursu i ogłoszenie wyników.

Patronat nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Edukacji i Nauki i Polskie Radio.